Jak informuje agencja PAP, w dniu dzisiejszym rząd zajmie się założeniami do projektu noweli ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Zmiana prawa jest konieczna dla realizacji inwestycji w instalacje wychwytywania i składowania CO2.
fot. inzynieria.com
Realizacja inwestycji w instalacje wychwytywania i składowania CO2 (tzw. CCS) wymaga wdrożenia do ustawy Prawo geologiczne i górnicze dyrektywy w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla. Szef ministerstwa środowiska podczas wczorajszego posiedzenia stałej podkomisji ds. energetyki komentował: "Jesteśmy gotowi do uzasadnienia konieczności nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Odbyła się już jedna tura rozmów w rządzie w tej sprawie. Jutro odbędzie się druga tura dyskusji na ten temat. Mam nadzieję, że projekt tej ustawy będzie skierowany do dalszych prac".
Na projekty, których celem będzie oszacowanie opłacalności technologii wychwytywania i składowania CO2 węgla, Unia Europejska przeznaczy 10 mld EUR. Środki te wykorzystane zostaną na 12 instalacji testowych CCS, Polska ma szance na dofinansowanie dwóch spośród nich - projektu ZAK (elektrownia poligeneracyjna ze zgazowaniem węgla i CCS), którego wartość szacowana jest na 5-6 mld zł oraz projektu PGE Elektrowni Bełchatów, jednego z największych emitentów CO2 w UE (instalacja CCS na nowym bloku) na ok. 600 mln EUR. PGE otrzymała już 180 mln EUR na CCS z innego unijnego programu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.