W ramach zabezpieczeń przeciwpowodziowych planuje się budowę około 3,5 tys. niewielkich budowli, przepławek i zbiorników retencyjnych do 2014 r. Mają one powstać na terenach wyżynnych a zwłaszcza w górach. Projekt taki będzie realizowany na podstawie umowy podpisanej pomiędzy Lasami Państwowymi a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie” zostanie dofinansowany w kwocie 119 mln zł z funduszy unijnych. W sumie koszt jego realizacji obliczono na ponad 172 mln zł.
Tego rodzaju inwestycji na tak dużą skalę jeszcze w Europie żadne państwo nie realizowało. U nas zaangażowane w jego wykonanie będzie 55 nadleśnictw z terenów wyżynnych i górskich, znajdujących się w rejonie czterech Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.
Wszelkie inwestycje mają być realizowane w taki sposób, by były przyjazne dla środowiska. Zakłada się m.in. budowę zbiorników naturalnych i bystrzy, odtwarzanie ekosystemów mokradłowych czy renaturyzację potoków i obszarów podmokłych - informuje Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.