Firmy Liebrecht & wooD oraz BBI Development realizują kolejne etapy prac ziemnych inwestycji deweloperskiej Plac Unii. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku. Fundamenty zrealizowano w technologii ścian szczelinowych, których głębokość osiągnęła w tym przypadku 53 m.

Zastosowanie skomplikowanej technologii ściany szczelinowej na Placu Unii nie jest przypadkowe. Pośród gęstej miejskiej zabudowy powstaje budynek mający aż cztery kondygnacje podziemne. Tradycyjny wykop o takiej głębokości musiałby zajmować całą powierzchnię Placu Unii Lubelskiej. Tymczasem, dzięki wybudowaniu bardzo głębokiej ściany szczelinowej, która zapewnia stabilność ścian wykopu, możliwa jest budowa w ostrej granicy działki.
Jak wynika z komunikatu inwestora, czterokondygnacyjna podziemna część kompleksu biurowo-usługowego wykonywana jest metodą mieszaną. W ścianę szczelinową wbijane są stalowe kotwy, które wiążą ścianę z gruntem wokół wykopu i stabilizują ją. Do stycznia 2012 roku z placu budowy wywiezionych zostanie ponad 170 000 m3 ziemi.
Pierwsze ściany szczelinowe zaczęły powstawać w Europie w latach 50-tych. Ich wykorzystanie jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej cenioną metodą prowadzenia prac ziemnych w obszarach o gęstej zabudowie. Wśród zalet tej technologii są możliwość zastosowania jej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli.
Najgłębsza tego typu konstrukcja powstała w Malezji w Kuala Lumpur City Center i sięga 125 m. W Warszawie ściany szczelinowe zastosowano m.in. w Centrum Nauki Kopernik (16 m), na stacji „Centrum” warszawskiego metra (26,5 m), w budynku hotelu Intercontinental (29 do 41 m), przy budowie apartamentowca Złota 44 (34 m). Ściana szczelinowa Placu Unii jest jedną z najgłębszych tego typu konstrukcji w stolicy.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.