Jak wynika z komunikatu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, program bezpieczeństwa powodziowego w regionie środkowej Wisły do 2030 ma kosztować ponad 13,7 mld zł. Projekt zakłada 808 różnych przedsięwzięć, w tym m.in. zwiększenie rozstawu wałów, miejscowe modernizacje wałów Wisły i Narwi, budowę polderów i suchych zbiorników, udrożnienie koryt i regulację rzek, oczyszczenie zbiornika włocławskiego.

Zgodnie z planami, konieczne jest też zwiększenie skuteczności urządzeń melioracyjnych, utworzenie kilkuset obiektów małej retencji. Przewidywane jest też stałe udrażnianie koryta Wisły od Annopola po Włocławek. Cele projektu dotyczą również planowania przestrzennego, zarządzania kryzysowego, w tym uzupełnienia sieci radarów meteorologicznych i rozbudowy sieci wodowskazów.
Po konsultacjach z mieszkańcami ośmiu województw w przyszłym roku jego realizacja zaplanowana jest od 2015 r. Finansowanie inwestycji ma pochodzić z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego, funduszy celowych, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także ze środków unijnych oraz międzynarodowych instytucji finansowych i prywatnych.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.