Zdaniem Stanisława Gawłowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, zanim przyjdzie czas na rozmowy na temat wsparcia finansowego budowy II stopnia wodnego na Wiśle, należy szczegółowo sprawdzić wpływ tej inwestycji na środowisko. „Najważniejszym dokumentem jest ocena oddziaływania inwestycji na środowisko i decyzja środowiskowa” – podkreśla. 

Planowany zbiornik wodny, usytuowany poniżej istniejącego stopnia we Włocławku, ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego Pomorza i Kujaw. „Zdaniem samorządowców inwestycja poprawiłaby warunki rolnicze i pomogła w rozwoju gospodarczym regionu. Nie bez znaczenia byłoby uatrakcyjnienie turystyczne województwa i poprawa warunków życia mieszkańców” – podaje Ministerstwo Środowiska. 

Dzięki realizacji inwestycji zwiększą się możliwości regulacji przepływu i stanów wody, zarówno niewielkich wezbrań krótkotrwałych, jak i tych poważniejszych – wysokich. Zadaniem zapory będzie ograniczenie lub wręcz zapobiegnięcie skutkom powodzi w rejonie Dolnej Wisły. Ponadto dzięki budowie hydroelektrowni zwiększy się produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Inwestycja jest realizowana przez spółkę ENERGA SA (program ENERGA Wisła). Wstępnie wybrano pięć potencjalnych lokalizacji i przeprowadzono konsultacje społeczne. Ostatecznie zdecydowano, że II stopień wodny wraz z hydroelektrownią o mocy około 80 MW powstanie w Siarzewie na wysokości Kępy (na 708 km Wisły).