Wrota sztormowe mierzą 5,6 m wysokości i 17 m szerokości. Są to cztery pary specjalnych "drzwi", które automatycznie zamykają się w sytuacji, gdy stan morza wynosi 6 stopni w skali Beauforta. W ten sposób odcinają dopływ wód z Morza Bałtyckiego do jeziora Jamno. Kiedy morze przestaje nadmiernie falować, wówczas wrota otwierają pod naporem wody z jeziora.Zarówno poziom wody, jak i jej przepływ między morzem a jeziorem jest stale monitorowany przez cztery stacje wyposażone w specjalne czujniki. 

Wsparcie z funduszy unijnych

Koszt budowy wrót wraz z przebudową kanału (poszerzenie do 17 m i pogłębienie do 2,5-3 m) wyniósł 22,6 mln zł. Przedsięwzięcie było współfinansowane w 85% z funduszy unijnych. Prace trwały od wiosny br. Inwestycja jest częścią realizowanego przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) programu „Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina”.

Kolejne inwestycje wokół kanału jamneńskiego

W przyszłym roku po zachodniej stronie kanału jamieńskiego zostanie jeszcze wykonany dodatkowy przepływ ze śluzą i zwodzonym mostem na drodze Unieście - Łazy. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie żegluga jachtowa między Bałtykiem a jeziorem Jamno. Ponadto projekt ochrony brzegu morskiego w okolicach kanału przygotowuje Urząd Morski w Słupsku.