Modernizacja śluzy Rudzieniec o wartości 32,6 mln zł jest realizowana na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Prace prowadzi firma Skanska. Zakończenie inwestycji zaplanowano na marzec 2015 r.

Montaż wrót na śluzie Rudzieniec

W ostatnich dniach wykonawca zamontował wrota na śluzie komory północnej od strony wody górnej oraz dolnej. Łączna waga wrót to 88 ton (dwa skrzydła po 27 ton i dwa po 17 ton). Potężne skrzydła zostały przetransportowane na plac budowy w kilku częściach, a na miejscu zespawano je w jedną konstrukcję. Operacja została przeprowadzona przy użyciu żurawia samochodowego o udźwigu maksymalnym 300 ton.

„Zadaniem wrót jest szczelne zamknięcie komory na czas śluzowania, tj. obniżenia lub podniesienia poziomu zwierciadła wody w komorze. Wrota mają ponad 10 m wysokości na głowie dolnej i ponad 6 m wysokości na głowie górnej, są poruszane mechanicznie za pomocą napędu elektrycznego, wyposażone w specjalne uszczelnienia oraz segmenty umożliwiające przepuszczanie wody bez otwierania wrót” – podaje wykonawca.

Modernizacja śluzy Rudzieniec na Kanale Gliwickim – zakres prac

Śluza Rudziniec jest remontowana w ramach projektu: „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej”. Zadaniem wykonawcy jest kompleksowy remont obu komór śluzy (północnej i południowej), w tym m.in. awanportów i komory śluzy. Ponadto zakres prac obejmuje rekonstrukcję betonów głów dolnych i górnych śluzy, jak również część podziemną i nadziemną budynku sterowni oraz pięciu maszynowni śluzy.

Śluza Rudziniec jest jedną z sześciu na Kanale Gliwickim. To dwukomorowa śluza bliźniacza.

„Głowy górne śluzy to monolityczne konstrukcje żelbetowe, pomiędzy którymi przebiega kanał łącznikowy zamykany zasuwą, służący do oszczędnościowego śluzowania. Ściany komór wykonane są z tzw. larsenów jako ścianki szczelne” – podaje wykonawca.

Zobacz fotogalerię z montażu wrót śluzy na Kanale Gliwickim