Po aktualizacji projektu programu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną na temat tej inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy miejscowości nad Zalewem Wiślanym w ramach kolejnej tury konsultacji.
Źródło: (C) 2015 GeoBasis-DE/BKG((C)2009), Google
Nad dokumentacją dla zadania pn. „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” pracuje resort infrastruktury i rozwoju. Swoje uwagi do projektu będą mogli zgłosić mieszkańcy Elbląga, Sztutowa i Krynicy Morskiej.
Na razie nie wiadomo, czy kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie. Zależy to m.in. od decyzji Komisji Europejskiej. Jeśli będzie ona pozytywna, o realizacji inwestycji zdecyduje Rada Ministrów, prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.
Po co budować przekop przez Mierzeję Wiślaną?
Otwarcie nowej drogi wodnej miałoby, zgodnie z założeniami gospodarczymi, przyczynić się do rozwoju gospodarki morskiej i śródlądzia. Inwestycja, jeśli dojdzie do skutku, będzie finansowana ze środków krajowych z budżetu na lata 2015–2022. Wydatki na ten cel oszacowano na około 878 mln zł.
Urząd Morski w Gdyni podkreśla, że budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną pozwoli na skrócenie o 94 km drogi wodnej z portu w Elblągu do portów trójmiejskich. To umożliwiłoby m.in. zwiększenie zdolności przeładunkowych portu w Elblągu.
Projektowany kanał ma mieć 1,1 km długości i 5 m głębokości. Przy kanale powstanie śluza o długości 200 m. Dzięki niej miałaby być wyrównywana różnica w poziomach wód w Zalewie Wiślanym i w Bałtyku.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.