Niekompletne dane

Jak zaznaczono w dokumencie, opinia została sformułowana wyłącznie na podstawie posiadanych informacji i materiałów, które nie są kompletne. To jeden z pierwszych zarzutów zarządu – organowi nie przedłożono wszystkich danych dotyczących m.in. podstaw strategicznych i ekonomicznych realizacji drogi wodnej.

Obawy wzbudziło też wystąpienie o wydanie opinii przed uzyskaniem decyzji środowiskowej. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w lipcu ub.r., ale w sierpniu je zawieszono. Do tej pory procedura administracyjna nie została zakończona.

Przekop się nie opłaca?

Największe wątpliwości budzą jednak ekonomiczne podstawy budowy drogi wodnej, która ma połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Analiza kosztów i korzyści społeczno-ekonomicznych budzi wiele wątpliwości, w ocenie ekspertów jest niepełna oraz zawiera szereg błędów metodologicznych. W ich ocenie koszty budowy i późniejszej eksploatacji drogi wodnej zostały niedoszacowane, natomiast założenia odnoszące się do korzyści z jej budowy przyjęto z nadmiernym optymizmem. To  sprawia,  że  decyzja  o  budowie  tej  inwestycji  została  oparta  na  niewiarygodnych przesłankach,  a  negatywne  konsekwencje  tego  faktu  będą  odczuwane  w  długiej perspektywie  czasu – czytamy w opinii.

W opinii pojawiają się także liczne zastrzeżenia co do samego projektu przekopu oraz jego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego czy realizację innych inwestycji, jak choćby planowana budowa gazociągu w kierunku Krynicy Morskiej.

Jest alternatywa

Zarząd przypomina także, że samorząd województwa nie przewidywał budowy takiej drogi wodnej za pomocą przekopu Mierzei Wiślanej. Plan zagospodarowania przestrzennego zakładał poprawę powiązań portu w Elblągu poprzez zmodernizowanie dróg wodnych śródlądowych, m.in. przez Szkarpawę i Wisłę.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną jest jednym z najważniejszych projektów obecnego rządu. W ramach przedsięwzięcia powstać ma kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tor wodny, a także sztuczne wyspy (pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym oraz wyspy na Zatoce Elbląskiej). Długość planowanego toru wodnego to ponad 22 km, z czego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. Szerokość – od 60 do 120 m, natomiast głębokość toru – do 6,5 m.

Przeczytaj także: Konserwator zabytków wszczął postępowanie ws. Kanału Raduni w Gdańsku