• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej: niewybuchy na placu budowy

Opublikowano: 24-01-2020 Źródło: port.elblag.pl, portel.pl, dziennikelblaski.pl, inzynieria.com

Trwają przygotowania do przekopu przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Nowy Świat. W miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego usunięto już karpiny pozostałe po wycięciu drzew, a także niewypały i niewybuchy z czasów II wojny światowej. W sumie natrafiono na ponad 7 tys. różnych elementów militarnych.


Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Źródło: Urząd Morski w Gdyni Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Źródło: Urząd Morski w Gdyni
  • Mierzeja ma być przekopana na długości 1,3 km
  • To część budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska
  • Cały projekt podzielono na trzy części

Obecnie toczą się prace związane z równaniem terenu, a także montaż piezometrów, urządzeń służących do monitorowania m.in. poziomu zwierciadła wody. Właściwe prace powinny rozpocząć się pod koniec tego miesiąca. Na początek trzeba będzie przygotować nabrzeże przeładunkowe od strony Zatoki Gdańskiej. To usprawni transport wielkogabarytowych elementów na budowę. W dalszej kolejności powinny rozpocząć się roboty ziemne.

W październiku 2019 r. Urząd Morski w Gdyni przekazał plac budowy wykonawcy, konsorcjum firm N.V. Besix SA, NDI S.A. i NDI sp. z o.o. Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie mieć około 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. To element pierwszej części większego projektu – budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W ramach tej części, poza przekopem, do głównych zadań należy budowa: portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym oraz kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Przejazd nad kanałem przed i za śluzą umożliwiać mają dwa ruchome stalowe mosty o pionowej osi obrotu.

W ramach drugiego przetargu poznamy wykonawcę obudowy brzegów, robót czerpalnych na rzece Elbląg, a także mostu obrotowego w Nowakowie, a trzeciego przetargu – prac pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

Cała nowa droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska ma mieć 22 km długości i od 60 do 120 m szerokości. Zgodnie z planami, z tego po około 10 km stanowić mają tory na Zalewie Wiślanym i na rzece Elbląg, a około 2 km odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego.

Grafika: inzynieria.com Grafika: inzynieria.com

To jedna z priorytetowych inwestycji polskiego rządu, która ma dwa główne cele. Pierwszy to swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Drugim celem jest rozwój portu w Elblągu, do którego statki (większe, o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m) będą mogły przypływać krótszą o 94 km niż dotychczasowa drogą.

Przeczytaj także: Taki będzie most obrotowy w Nowakowie [wizualizacje]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia