Przedmiotem postępowania jest budowa odcinka toru wodnego o długości 8,2 km. W zakres obowiązków wykonawcy wejdą m.in. roboty czerpalne, transport i refulacja urobku z wbudowaniem w sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym, a także zakup, dostawa i zainstalowanie oznakowania nawigacyjnego (35 pław, w tym 18 czerwonych po stronie lewej i 17 zielonych po prawej).

Oprócz tego, konieczne będzie sporządzenie programu zapewnienia jakości prowadzenia prac pogłębiarskich. W ramach takiego opracowania powstaną instrukcja prowadzenia prac, harmonogram, projekty techniczne oraz rurociągów (jeśli będą zastosowane) i przysłon zabezpieczających, a także plan działania ograniczający rozprzestrzenianie się zawiesiny w toni zalewu.

Jak przypomina resort infrastruktury, w przypadku ujawnienia – podczas prowadzenia robót czerpalnych – znalezisk o wysokiej wartości historycznej, dalsze prace wykonywane będą w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Oferty, które dotrą do urzędu w ramach postępowania, zostaną otwarte 29 listopada br. Wybrany wykonawca na wykonanie zadania będzie miał 11 miesięcy.

Przetarg na dalszą część toru wodnego ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2022 r.

Budowana droga wodna będzie miała od 60 do 120 m szerokości i 22 km długości. Pozwoli skrócić trasę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem w Elblągu o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.

Etap I obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć ze stanowiskami oczekiwania i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym i budynków kubaturowych, w tym kapitanatu Nowy Świat. W ramach tej części powstaje również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą niezakłócony przejazd nad kanałem, a także punkt widokowy. Na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany jest urobek, a docelowo stanowić będzie ona siedlisko dla ptaków.

Etap II to przebudowa istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowych wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego.

Etap III, scalający całą inwestycję, to roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

Zobacz nasz serwis specjalny: PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ