• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej niemal gotowy. Jest data otwarcia

Opublikowano: 06-04-2022 Źródło: MI, inzynieria.com

17 września tego roku otwarty zostanie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. To data symboliczna, ponieważ 17 września 1939 r. rozpoczęła się zbrojna agresja ZSRR na Polskę, a przekop mierzei zagwarantuje naszemu krajowi swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Pilawskiej.


Fot. materiały prasowe NDI/BESIX Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Obecne zaawansowanie prac wynosi 90%. Kanał, który połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, wykonywany jest w miejscowości Nowy Świat. Przekop będzie mieć 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. Powstają także śluza i konstrukcja zamknięć, dwa stalowe mosty czy port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej i sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Wszystko to wchodzi w zakres I etapu budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. W ramach II etapu prowadzone już są roboty na rzece Elbląg, powstanie też most obrotowy w miejscowości Nowakowo. Trzecia część inwestycji będzie polegać na pracach pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.

W efekcie statki płynące do portu w Elblągu mają pokonywać krótszą o 94 km drogę – niż obecna przez Cieśninę Pilawską. Jednocześnie będą mogły docierać tam większe jednostki, o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Elbląski port odciąży te trójmiejskie, przyjmując mniejsze ładunki.

Jako ważny aspekt wskazuje się także rozwój morskiego ruchu turystycznego.

Przekop mierzei pozwoli na swobodne wpływanie różnych jednostek na polski Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę Federacji Rosyjskiej.

Źródło: inzynieria.com Źródło: inzynieria.com

Przekop mierzei – za i przeciw

Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że obecnie wiele osób inaczej patrzy na potrzebę wykonania przekopu przez Mierzeję Wiślaną, natomiast zanim inwestycję rozpoczęto, miała w zasadzie tylu zwolenników, co przeciwników. Wśród jej zalet wskazywano rozwój Elbląga i gmin ościennych, poprawę ochrony przeciwpowodziowej czy stworzenie sztucznej wyspy na potrzeby siedlisk i zwiększenie dostępności drogi wodnej Elbląg–Hel.

Z kolei przeciwnicy wskazywali m.in., że każdego roku trzeba będzie wydawać dużo pieniędzy na utrzymanie toru i jego pogłębianie. Do tego mówiono, iż np. szkody dla środowiska naturalnego będą niewspółmiernie wielkie do korzyści ekonomicznych.

Pierwsze pomysły przekopania Mierzei Wiślanej pojawiły się już w XVI w, do tematu wracano także w czasach PRL.

Co to jest Mierzeja Wiślana?

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał o długości niespełna 100 km i zmiennej szerokości 1-2 km. Oddziela wody Zalewu Wiślanego od Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego. Jej terytorium podzielone jest między Polskę i Rosję (Obwód Kaliningradzki).

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!