W piątek (6 maja 2022 r.) podpisana została umowa na prace podczyszczeniowe i refulacyjne na Zalewie Wiślanym. To trzeci i jednocześnie ostatni etap budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska, której najważniejszym elementem jest przekop Mierzei Wiślanej.
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
Pracami objęty zostanie odcinek toru wodnego o długości 8,2 km (od km 10+400 do km 18+600). Do zadania wykonawcy należy przeprowadzenie robót czerpalnych, a także transport i refulacja urobku z wbudowaniem w sztuczną wyspę, jaka powstaje na Zalewie Wiślanym. Poza tym na torze ustawione zostanie nowe oznakowanie nawigacyjne – zaplanowano 35 pław.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni
W efekcie tych prac z toru wodnego na Zalewie Wiślanym mają korzystać statki morskie o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.
Wykonawcą zostało konsorcjum firm NDI S.A., NDI Sopot S.A. Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych sp. z o.o. (była to jedyna oferta w przetargu). Wartość kontraktu wynosi ponad 129,4 mln zł. Zgodnie z planem, połowa prac czerpalnych zostanie wykonana do końca września tego roku, a wszystko ma być gotowe 30 kwietnia 2023 r.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną
Roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym to trzeci etap budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Dwa wcześniejsze już trwają. 17 września tego roku oddany do użytku ma być kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Przekop połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest wykonywany w miejscowości Nowy Świat, będzie mieć 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. Drugi etap polega na pogłębieniu rzeki Elbląg i budowie mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo.
Źródło: inzynieria.com
Przekop Mierzei Wiślanej będzie gotowy we wrześniu tego roku. Powstanie toru wodnego na Zalewie Wiślanym jest kolejnym etapem strategicznej inwestycji, jaką jest budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Po zrealizowaniu trzyetapowej inwestycji do portu w Elblągu mają docierać większe jednostki. Przekop Mierzei Wiślanej zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Pilawskiej.
Co to jest Mierzeja Wiślana?
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał o długości niespełna 100 km i zmiennej szerokości 1-2 km. Oddziela wody Zalewu Wiślanego od Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego. Jej terytorium podzielone jest między Polskę i Rosję (Obwód Kaliningradzki).
Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.