Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie specjalistycznych badań ferromagnetycznych, których celem jest wykrycie i identyfikacja ewentualnych obiektów zalegających na dnie rzeki Elbląg, a także na przeprowadzenie prac związanych z oczyszczeniem dna z przeszkód mogących stanowić zagrożenie dla żeglugi lub planowanych robót pogłębiarskich.

Zakres prac obejmuje odcinek od rozwidlenia rzeki z Kanałem Jagiellońskim do portu w Elblągu. Oferty można składać do 23 maja br. Postępowanie przetargowe jest częścią wieloetapowej inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Kluczowym elementem tego projektu była już zrealizowana budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną.
W kolejnym etapie, w marcu br., podpisano umowę na zaprojektowanie około 3-kilometrowego toru wodnego na rzece Elbląg, prowadzącego do portu w Elblągu. Projektowane roboty pogłębiarskie obejmą tor wodny o długości 3 km, którego parametry mają wynosić 36 m szerokości i 5 m głębokości. Prace projektowe zostały podzielone na dwa odcinki: pierwszy – od rejonu oczyszczalni ścieków do rozwidlenia rzeki i Kanału Jagiellońskiego, oraz drugi – od rozwidlenia do portu, w rejonie mostu Unii Europejskiej, przy czym właśnie ten drugi odcinek objęty jest wspomnianym na wstępie przetargiem.
Planowane działania mają na celu przystosowanie toru wodnego do żeglugi jednostek o większym zanurzeniu i usprawnienie transportu wodnego do portu w Elblągu.
Przeczytaj także: Nowy rozdział w relacjach z Francją. Co oznacza dla budownictwa w Polsce?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.