Morze Bałtyckie to morze śródlądowe, położone na szelfie kontynentalnym. Przez Cieśniny Duńskie oraz Kattegat i Skagerrak połączone jest z Morzem Północnym. Największą wyspą Morza Bałtyckiego jest Gotlandia, która ma 176 km długości oraz ponad 50 km szerokości. Zobacz, jakie wyspy należą do 10 największych wysp Morza Bałtyckiego.
Wyspy Morza Bałtyckiego. Fot. perake/Adobe Stock
-
Falster – państwo: Dania, powierzchnia: 514 km2, liczba ludności: 43 557
Na wyspie mieści się najbardziej wysunięta na południe część Danii – Hestehoved (pol. głowa konia). Jednym z najbardziej popularnych kurortów jest Marielyst na wschodnim wybrzeżu. Stolicą wyspy jest Nykobing Falster. Miasto powstało w średniowieczu na bazie zamku, którego ruiny zachowały się do dziś. W stolicy warte odwiedzenia są m.in.: gotycki kościół Klosterkirken z XV w., stary młyn Ejegod (obecnie to muzeum zabawek) czy zoo Guldborgsund.
Wyspa Falster. Fot. Gestur /Adobe Stock
-
Kemiönsaari – państwo: Finlandia, powierzchnia: 524 km2, liczba ludności: 6868
To wyspa położona w południowo-zachodniej części Finlandii. Na wyspie można odwiedzić m.in. rezerwat biosfery czy Park Narodowy. Jedną z atrakcji są też np. latarnia Bengtskär, która została zbudowana w 1906 r., czy rezydencje dworskie Söderlångvik.
Wyspa Kemiönsaari – latarnia Bengtskä. Fot. Tovk909/Wikimedia
Duży część obszaru miejscowości Skinnarvik (zachodnie wybrzeże wyspy) znajduje się pod kontrolą wojska – żeby tam się dostać, należy otrzymać specjalną zgodę.
-
Bornholm – państwo: Dania, powierzchnia: 588 km2, liczba ludności: 43 700
Jest nazywana „zieloną wyspą”: flagą Bornholmu jest zmodyfikowana flaga Danii – krzyż ma zielony kolor. To najbardziej na wschód położony okręg administracyjny Danii. Przez wyspę przepływa kilkanaście krótkich rzek, najdłuższa, Øle Å, ma 22 km. Na wyspie można zwiedzić Hammershus – ruiny warowni średniowiecznej. Jedną z atrakcji stolicy Bornholmu, Ronne, jest kościół św. Mikołaja z charakterystyczną wieżą szachulcową i zachowanymi fragmentami romańskich murów. Do miasteczka Nexo przybija prom osobowo-rowerowy z Kołobrzegu. W porcie jest wieża widokowa. Na wyspie jest też m.in. Park Motyli z cieplarnią o powierzchni 900 m².
Wyspa Bornholm. Fot. fripacasi/Adobe Stock
Największym jeziorem na wyspie Bornholm jest Hammers (650 m długości, 150 m szerokości, 13 m głębokości). Na południowy wschód od wyspy znajduje się Głębia Bornholmska (głębokość do 105 m).
-
Fasta Åland – państwo: Wyspy Alandzkie (republika parlamentarna, autonomiczne terytorium Finlandii), powierzchnia: 685 km2, liczba ludności: 22 000
Od wschodu w wyspę „wcina się” duża zatoka Lumparn, utworzona przez upadek meteorytu około miliarda lat temu. Najwyższy punkt wyspy i całego archipelagu to Orrdalsklint (129 m wysokości). Mariehamn, czyli stolica Wysp Alandzkich, znajduje się właśnie na Fasta Aland. Z kolei w Mariehamn znajdują się główny port archipelagu oraz jedyne lotnisko w regionie.
-
Rugia – państwo: Niemcy, powierzchnia: 926 km2, liczba ludności: 73 000
Najwyższy punkt wyspy (161 m n.p.m.) to Piekberg na półwyspie Jasmund. Kilka kilometrów na południe od Sassnitz, najliczniejszego miastea wyspy, w Neu Mukran, znajduje się terminal promowy, skąd można wybrać się w rejs do krajów skandynawskich.
Wyspa Rugia. Fot. Riko Best /Adobe Stock
Na wyspie zwiedzić można Park Narodowy Jasmund z klifowymi formacjami skalnymi. Kolejnym obszarem chronionym jest Park Natury Rügen, w ramach którego wytyczono rezerwat biosfery Südost-Rügen.
Morze Bałtyckie. Grafika: Oona Räisänen (Mysid), polska wersja Szczureq, źródło: Wikimedia
-
Hiuma – państwo: Estonia, powierzchnia: 989 km2, liczba ludności: 11 087
Jedna z najstarszych wysp na świecie. Powstała 455 mln lat temu w wyniku wybuchu meteoroidu. Trudno znaleźć bardziej zróżnicowane miejsce w Estonii niż wyspa Hiuma. Rodzaje krajobrazu i obrazy zmieniają się z zawrotną prędkością. Jest otoczona ponad 200 wyspami i wysepkami. Na Hiumie znajduje się latarnia morska Kõpu – jedna z najstarszych nad Bałtykiem. Ma 36 m wysokości, jej budowę ukończono w 1531 r. Latarnia znajduje się na najwyższym wznisieniu wyspy (Tornimägi, 68,5 m n.p.m.).
Latarnia morskana wyspie Hiuma. Fot. MasDom/Wikimedia
-
Lolland – państwo: Dania, powierzchnia 1242 km2, liczba ludności: 68 224
Wyspa Lolland. Fot. ClaraNila /Adobe Stock
Nazywana jest naleśnikową wyspą, gdyż teren jest bardzo płaski – najwyższy punkt ma zaledwie 25 m n.p.m. Na wyspie stoi pomnik upamiętniający Polki pracujące przy burakach cukrowych. Powód? Wyspa na przełomie XVII i XIX w. była największym skupiskiem Polonii w Danii. Znajduje się tutaj też muzeum – Izba Polska, gdzie można obejrzeć rzeczy należące kiedyś do robotników rolnych z naszego kraju. Lolland administracyjnie wchodzi w skład regionu Zelandia.
-
Olandia – państwo: Szwecja, powierzchnia: 1342 km2, liczba ludności: 23 000
Wyspę ze stałym lądem łączy most o długości 6072 m. Przeprawa opiera się na 156 filarach i jest najdłuższą konstrukcją tego typu w Szwecji. Została otwarta 30 września 1972 r. Co prawda most nad Sundem, który łączy Kopenhagę i Malmö, jest dłuższy (7845 m), ale nie leży w całości na terenie Szwecji.
Według popularnej legendy, Olandia jest pozostałością wielkiego motyla, któremu odpadły skrzydła i zakończył swój lot w morzu. Na południowej części wyspy dominują przestrzenie pastwisk i stepu. Warto tu odwiedzić Stora Alvaret – obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Bardziej zazieleniona jest północna część wyspy, gdzie można zwiedzić m.in. pałac Solliden, czyli rezydencję rodziny królewskiej. Z kolei w Borgholm znajdują się ruiny renesansowego zamku.
-
Sarema – państwo: Estonia, powierzchnia 2673 km2, liczba ludności: 40 000
Wyspa Sarema. Fot. Tim M/Adobe Stock
Kiedyś nazywana była Ozylią. Odgradza Zatokę Ryską od pełnego morza. W czasach sowieckich znajdowały się tutaj obiekty Armii Czerwonej. Poza wiatrakami i latarniami morskimi, głównymi atrakcjami są klif Panga o wysokości 21 m i rezerwat geologiczny. Głównym celem turystów na wyspę jest miasto Kureessare.
-
Gotlandia – państwo: Szwecja, powierzchnia: 3140 km2, liczba ludności: 57 300
Największa wyspa na Morzu Bałtyckim. Charakterystyczne dla niej są jeziora, największe z nich to Bästeträsk o powierzchni 6,3 km2, a najgłębsze Sigvalde träsk, o głębokości 16 m. Na wyspie znajduje się Lummelundagrottan, czyli największa w Europie jaskinia, o długości 4,5 km. Podziwiać można także 92 zabytkowe kościoły. Mury obronne i centrum miasta Visby wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wyspa Gotlandia. Fot. Karin Jähne/Adobe Stock
To stąd wywodzi się Pippi Långstrump, bohaterka powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. 50 km na północny zachód od Gotlandii znajduje się Głębia Landsort, najniższy punkt Morza Bałtyckiego (459 m p.p.m.).
Tuż za pierwszą dziesiątką są polskie wyspy Morza Bałtyckiego. Na 11 miejscu jest wyspa Uznam, która znajduje się na pograniczu Polski (woj. zachodniopomorskie) oraz Niemiec (powiat Vorpommern-Greifswald, Meklemburgia-Pomorze Przednie). Ma 445 km2 powierzchni, liczba ludności: 76 500. Polska część wyspy ma około 72 km² powierzchni. W niemieckiej części wyspy znajduje się Park Krajobrazowy Wyspy Uznam. Na wyspie Uznam znajdują się miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe, m.in. Świnoujście. Po stronie polskiej w 2022 r. ma być gotowy tunel pod cieśniną Świną, który połączy Uznam z wyspą Wolin.
Na 12. miejscu jest właśnie wyspa Wolin – powierzchnia: 265 km2, liczba ludności: 17 000. Wyspa Wolin od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – cieśniną Świną.
W środkowej części wyspy znajduje się Pojezierze Wolińskie, z największym jeziorem Koprowo. Środkową część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy. Wschodnie tereny przybrzeżne to obszar Natura 2000 – Ujście Odry i Zalew Szczeciński.
Przeczytaj takze: Gdzie na wakacje? Oto najlepsze miejsca na świecie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.