Mimo światowego kryzysu ekonomicznego, tegoroczne targi potwierdziły, że przemysł w zakresie szeroko pojętego budownictwa nadal prężnie się rozwija. Podjęte w wielu krajach działania mające na celu walkę z kryzysem wskazują, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, będą realizowane projekty związane z budową rurociągów, tematem ochrony i oczyszczania wód, budownictwem drogowym i inwestycjami w ekologiczne źródła energii. Wszystko wskazuje na to, że tego rodzaju projekty mają spore szanse powodzenia i to one pozwolą przetrwać wielu firmom najtrudniejszy dla światowej gospodarki czas. Z tego też powodu Intermat nazwano inkubatorem dla sektora budowlanego.
Na targach zaproponowano zarówno wystawcom jak i zwiedzającym bogaty w wydarzenia program konferencji i seminariów oraz interesujące i spektakularne pokazy maszyn i technologii.
 
INTERMAT to największe w branży budowlanej targi we Francji i drugie w tym sektorze na świecie. Organizowane są w cyklu trzyletnim i gromadzą zarówno producentów maszyn jak i wykonawców z całego świata. Wzięło w nich udział blisko 1450 wystawców, z czego 64% to wystawcy spoza Francji. Firmy z Chin, Południowej Korei, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Finlandii zbudowały pawilony narodowe. Targi zorganizowane na powierzchni wystawienniczej o wielkości 160 000 m2 odwiedziło ponad 200 000 osób z całego świata. Dodatkowo 10 000 m2 powierzchni zewnętrznej centrum targowego przeznaczone było na demonstracje i widowiskowe pokazy maszyn.
 
W tym roku do Paryża ściągnęło wielu odwiedzających z północnej i południowej Afryki, Chin, Indii i Brazylii poszukujących innowacyjnych rozwiązań dla licznych zaplanowanych tam projektów, jak np. przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej, światowa wystawa w Szanghaju czy ogromne projekty drogowe w Indiach.
Intermat spełnił w czasie kryzysu istotną rolę w sektorze budownictwa. Mimo że poprzednie targi były realizowane w okresie znacznego wzrostu w tym obszarze, to właśnie teraz ich waga jest jeszcze większa, gdyż poszukiwane są rozwiązania bardziej ekonomiczne, nowatorskie i przyjazne środowisku, a właśnie taki m.in. był cel tego przedsięwzięcia. Intermat był ponadto ważny ze względu na gorący od kilkunastu lat temat globalnego ocieplenia klimatu i zanieczyszczenia środowiska. Jednym z głównych zadań tego międzynarodowego wydarzenia była promocja sprzętu i rozwiązań technologicznych pozwalających na ochronę środowiska i oszczędne gospodarowanie energią. Potwierdzone to zostało przyznaniem specjalnej nagrody w zakresie sprzętu przyjaznego środowisku.

Na pokazach prezentowano maszyny wyposażone w hybrydowe silniki, pozwalające na oszczędność paliwa nawet w wymiarze 25%. Technologia hybrydowa w transporcie to zagadnienie, które będzie się prężnie rozwijać w najbliższej przyszłości. Prognozy mówią, że docelowo silniki hybrydowe będą napędzać wszelkie środki transportu począwszy od aut prywatnych, poprzez środki komunikacji publicznej po maszyny budowlane. Kolejny innowacyjny pomysł promowany podczas targów, to napęd przy pomocy biopaliw i paliw wytwarzanych z biomasy. Spory nacisk położono również na komponenty i sposoby produkcji materiałów do budowy dróg liczne realizowanych na całym świecie.
Trwające tydzień paryskie targi były ogromnym i ważnym na skalę światową wydarzeniem w sektorze budownictwa. Zaprezentowane tam maszyny i technologie będą w znacznej mierze kształtować przyszłe przedsięwzięcia konstruktorskie, o czym świadczy rozmach, z jakim zostały zorganizowane jak też ogromna liczba wystawców i odwiedzających. Kolejna edycja targów odbędzie się w roku 2012.