Kanadyjski projekt przewiduje wykonanie dwóch szybów o głębokości 1100 m w kopalni soli potasowych w prowincji Saskatchewan. Jak wynika z analizy warunków geologiczno-górniczych, konieczne będzie zastosowanie technologii polegającej na mrożeniu górotworu.

50-letnie doświadczenie firmy  PeBeKa i wykonane w tym czasie zadania wskazują na to, że będzie ona w stanie zrealizować projekt. Firma może wylegitymować się budową od podstaw kopalni koncernu KGHM Polska Miedź, co obejmowało wykonanie 29 szybów górniczych. Firma szacuje, że wykonała szyby na łączną głębokość 27 km oraz zbudowała poziome chodniki o długości powyżej 1000 km. Niewątpliwym atutem firmy jest to, że posiada unikalną na skalę światową technologię stosowaną do zamrażania górotworu, którą wykorzystano m.in. przy budowie kopalni miedziowych na Dolnym Śląsku, co nie byłoby możliwe bez jej użycia.

Obecnie firma buduje szyb SW-4 dla KGHM Polska Miedź, która to inwestycja jest aktualnie największą górniczą inwestycją w Europie. Nowy szyb zapewni możliwość eksploatacji niedostępnych dotąd złóż miedzi, tzw. Głogów Głęboki. Szyb SW-4 o średnicy wewnętrznej 7,5 m będzie miał głębokość 1244 m.

Dla kanadyjskiego inwestora bardzo ważne jest doświadczenie firmy, jaką wybierze na wykonawcę. Poza spotkaniem kanadyjskiej delegacji z zarządem PeBeKa, Kanadyjczycy zobaczyli plac budowy szybu SW-4 i stację agregatów. Odwiedzili również FUM CHOFUM w Chocianowie, gdzie mogli zobaczyć proces produkcyjny i kontrolny obudowy tubingowej. Wizytacja jest zaplanowana również u partnerów konsorcjum tj. KOPEX-u w Katowicach i na placu budowy PBSz-u w Bogdance. Na koniec delegacja uda się do Wieliczki, gdzie PeBeKa rekonstruuje zabytkowe komnaty i chodniki kopalni soli.