Celem, jaki przyświecał organizatorom seminarium, była popularyzacja wiedzy o projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji geotechnicznych. Szczególną uwagę zwrócono na wzmacnianie podłoża gruntowego i fundamentów budowli. Adresatami spotkania byli projektanci, wykonawcy, inwestorzy i przedstawiciele administracji, zajmujący się procesami   decyzyjnymi w sprawie specjalistycznych robót fundamentowych.

W trakcie dwóch sesji wygłoszono w sumie osiem referatów. Na temat historii polskiego fundamentowania i roli inżynierów Krzysztofa Grzegorzewicza i Bolesława Kłosińskiego w rozwoju metod fundamentowania  wypowiadał się P. Rychlewski. O skutkach lekceważenia niszczącej mocy wód gruntowych i opadowych, opierając się na konkretnych przykładach obiektów, rozprawiał K. Grzegorzewicz. Rozwój metod wzmacniania podłoża gruntowego i perspektywy ich rozpowszechniania były przedmiotem referatu opracowanego przez B. Gajewską i B. Kłosińskiego. Na przykładzie Obwodnicy Południowej Gdańska J. Saloni przedstawiał zagadnienia dotyczące projektu i realizacji wzmocnienia słabego podłoża nasypów sztywnymi kolumnami betonowymi oraz metodą konsolidacji. O wzmacnianiu fundamentów mikrofalami mówił R. Branicki, zaś J. Rzeźniczak skoncentrował się w swoim wystąpieniu na zastosowaniu keramzytu w nasypach i obiektach drogowych, opisując konkretne realizacje. O posadowieniu konstrukcji inżynierskich i kubaturowych na  podłożu wzmacnianym kolumnami betonowymi lub z gruntu modyfikowanego mówił M. Blockus.

Marcowe seminarium było też okazją do przypomnienia zasług i osiągnięć uznanych w branży osobowości: Krzysztofa Grzegorzewicza i Bolesława Kłosińskiego, którzy łącznie przepracowali już 100 lat. Nasza redakcja dołącza najlepsze życzenia dla Inżynierów, kierując w ich stronę wyrazy szacunku i uznania.

Już teraz zapraszamy na kolejne seminarium szkoleniowe, które odbędzie się 17 listopada 2011 r., a jego tematem będą podstawowe techniki palowe.