Praktyka ostatnich 10 lat na rynku geotechnicznym w Polsce wskazuje na rosnące znaczenie technologii wgłębnego mieszania gruntu DSM, która okazała się bardzo elastyczna i konkurencyjna w licznych zastosowaniach.
Odpowiedzialne stosowanie technologii DSM we współczesnej geotechnice wymaga dobrego zrozumienia zasad realizacji i projektowania tej metody wzmacniania gruntu. Od strony wykonawczej decydujące znaczenie ma stosowany sprzęt, konstrukcja specjalnych mieszadeł oraz możliwość aktywnego sterowania i kontroli procesu mieszania. Równie ważne jest także odpowiednie doświadczenie wykonawcze, co wiąże się z potrzebą dostosowania parametrów kontrolnych procesu do obserwowanej skuteczności mieszania gruntu.
Z punktu widzenia projektowania konieczna jest zarówno znajomość reakcji chemicznych, jakie towarzyszą wiązaniu spoiwa z różnymi rodzajami gruntu, jak i umiejętność oceny/prognozowania właściwości cementogruntu, co jest znacznie trudniejsze niż w przypadku betonu, a także umiejętność dobierania odpowiednich układów kolumn do warunków zadania geotechnicznego, co wymaga uwzględnienia względnej sztywności różnych wariantów kolumn DSM oraz wykonywania analiz ich współpracy z podłożem, często w warunkach przestrzennych. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku cementogruntu rozrzuty parametrów materiałowych są znacznie większe niż dla zwykłego betonu, a np. wytrzymałość zostaje osiągnięta z co najwyżej 90% poziomem ufności.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.