Dla obszaru południowo-wschodniej Polski przygotowywane są mapy, na których będzie można sprawdzić, które tereny zostaną zalane w przypadku wystąpienia powodzi. Mają być one gotowe w ciągu kilkunastu miesięcy.
![Fot. inzynieria.com](https://inzynieria.com/uploaded/articles/crop_4/akohgkwrsfqtxwklehbwqcjvlcbhairfkalddqdwvenzmybltpewubjrxsln.jpg)
Obecnie podczas wydawania pozwoleń na budowę najczęściej nie są uwzględniane zagrożenia związane z wystąpieniem powodzi. Prawo tego nie nakazuje. Wojewoda małopolski - Jerzy Miller apeluje do potencjalnych inwestorów, by przed podjęciem budowy domów sprawdzili, czy teren wybrany pod zabudowę nie znajduje się na obszarze zagrożonym powodzią. Mapy, które to umożliwiają, wykonano już dla dorzecza Raby. Za kilkanaście miesięcy mają być gotowe tego typu opracowania dla całego obszaru południowo-wschodniej Polski.
Jakich inwestycji wymaga dorzecze Raby w celu ochrony przed powodzią?
Dla dorzecza Raby wykonano w ciągu ostatnich dwóch lat analizy, z których wynika, jakie inwestycje należy podjąć, by zapewnić na tych terenach ochronę przeciwpowodziową. Wynika z nich, że należy: zwiększyć rezerwę powodziową zbiornika dobczyckiego, utworzyć 10 suchych zbiorników napełnianych wodą w przypadku zagrożenia zalaniem, podwyższyć i wzmocnić obwałowania w przynajmniej kilkunastu miejscach, przebudować 8 mostów.
![](/themes/inzynieria/img/grafikidoart/QS.png)
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
![](/themes/inzynieria/img/grafikidoart/ramka_QS.png)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.