• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

IV Konferencja "Geoinżynieria w budownictwie 2014"

Opublikowano: 04-11-2014 Źródło: inzynieria.com

Czwarta edycja organizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie” odbyła się w dniach 5-6 listopada 2014 r. Tym razem naszych Gości zaprosiliśmy do Krakowa. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci firm wykonawczych, producenckich, dostawczych, biur projektowych oraz inwestorów, jak również przedstawiciele środowisk naukowych związanych z branżą.


Obrady podczas IV konferencji Obrady podczas IV konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" 2014

Patronat honorowy nad tegoroczną Konferencją objęli: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, prof. dr hab. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, Jego Magnificencja prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak – Rektor Politechniki Krakowskiej, Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych oraz Polski Komitet Geotechniki.

Sponsorem generalnym konferencji została firma ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o., a sponsorami złotymi firmy: AARSLEFF sp. z o.o., BBV Systems sp. z o.o., GEOD Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Michał Wójcik, Keller Polska sp. z o.o., Pålanalys i Göteborg AB oraz Soletanche Polska sp. z o.o.

Pierwszy dzień Konferencji

Monika Socha Kośmider, redaktor naczelna czasopisma 5 listopada uroczystego otwarcia Konferencji dokonała Monika Socha-Kośmider, redaktor naczelna kwartalnika „Geoinżynieria drogi mosty tunele”. Witając przybyłych Gości, podkreśliła wagę corocznych spotkań i dyskusji, dotyczących zagadnień branży geoinżynieryjnej. Zaznaczyła, że zamierzeniem organizatorów jest stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, inwestorów, projektantów, jak również wykonawców, producentów oraz dostawców, czemu służyć mają m.in. panele dyskusyjne, rzadko spotykane na wydarzeniach branżowych z zakresu geoinżynierii. 
Monika Socha Kośmider, redaktor naczelna czasopisma

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Rektor Politechniki Krakowskiej Prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Rektor Politechniki Krakowskiej

Głos podczas otwarcia zabrał także prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, Rektor Politechniki Krakowskiej. Podkreślił on wyjątkowość tego spotkania, które w jednym miejscu skupia przedstawicieli zarówno firm, jak i świata nauki. Zwrócił uwagę na fakt, iż jest to wydarzenie bardzo nowoczesne w swojej formule. Dodał, że każde ogniwo tego środowiska jest istotne, gdyż razem daje pełny obraz branży i nurtujących ją problemów.

Przemysław Nowak, prezes Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych Przemysław Nowak, prezes Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych

Merytoryczną część spotkania rozpoczęło wystąpienie Przemysława Nowaka, prezesa Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych. Wypowiedź dotyczyła wagi Specyfikacji Technicznej, stworzonej przez PZWFS w odniesieniu do potrzeb przygotowania platform roboczych dla ciężkiego sprzętu budowlanego w ramach realizacji robót geotechnicznych.

Od lewej: Bartłomiej Król (Kancelaria Prawna Błaszak Zawiślak Król), Tomasz Latawiec (Prezes Zarządu SIDiR), Michał Skorupski (Mostostal Warszawa S.A.) oraz Wojciech Lenartowicz (Soletanche Polska sp. z o.o.) Od lewej: Bartłomiej Król (Kancelaria Prawna Błaszak Zawiślak Król), Tomasz Latawiec (Prezes Zarządu SIDiR), Michał Skorupski (Mostostal Warszawa S.A.) oraz Wojciech Lenartowicz (Soletanche Polska sp. z o.o.)

Jak co roku, w ramach Konferencji odbyły się panele dyskusyjne. Już po raz drugi jedna z dyskusji poświęcona była zagadnieniom prawnym związanym z branżą. Panel zatytułowany „Kary umowne w kontraktach zawieranych w procesie inwestycyjnym – motywator do skutecznej realizacji kontraktów, czy obosieczny miecz wiszący nad stronami kontraktu” poprowadził jako Moderator Tomasz Latawiec – prezes zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców, wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców w Warszawie. Do dyskusji zaproszeni zostali: Magdalena Ignaszak-Drozdowska (Kancelaria Sójka&Maciak Adwokaci), Bartłomiej Król (Kancelaria Prawna Błaszak Zawiślak Król), Wojciech Lenartowicz (Soletanche Polska sp. z o.o.) oraz Michał Skorupski (Mostostal Warszawa S.A.). Specjaliści podjęli się omówienia tematyki kar umownych, poszukując odpowiedzi na pytania, czy stanowią one formę odszkodowania, czy Sąd Arbitrażowy może miarkować taką karę, a także czy można zastrzec karę za odstąpienie od umowy. Wypowiedzi w ramach tej dyskusji dotyczyły również kwestii kary umownej za opóźnienie lub zwłokę w realizacji kontraktu czy usuwaniu wad i usterek, a także najczęściej popełnianych błędów w postanowieniach umownych dotyczących kar oraz orzecznictwa. Tematyka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników Konferencji, a ich pytania świadczą o tym, że tego typu dyskusje wśród przedstawicieli branży geoinżynieryjnej są niezwykle potrzebne i przydatne, zarówno w przypadku wykonawców, jak i inwestorów czy producentów. Zobacz więcej...

Po krótkiej przerwie w sali obrad rozpoczęła się druga tego dnia sesja naukowa, którą poprowadzili: prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewndowska z Politechniki Warszawskiej oraz Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. 

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała z Politechniki Gdańskiej Prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała z Politechniki Gdańskiej

Jako pierwszy wykład dotyczący głębokich wykopów oraz rozwiązań praktycznych i obliczeń zaprezentował prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała z Politechniki Gdańskiej. W swojej wypowiedzi przedstawił zagadnienia stateczności globalnej głębokich wykopów, wynikającej z parcia gruntu oraz oddziaływania parcia statycznego wody i/lub wpływu przepływającej wody na ściany i dno wykopu. Odniósł się także do realizacji obiektów mostowych, przemysłowych i mieszkaniowych w gruntach uwarstwionych, przy wykonaniu kilkumetrowych wykopów, w bezpośrednim sąsiedztwie zwierciadła wody (gruntowej, powierzchniowej), które powodują znaczne trudności w czasie prac. Przedstawił także przykłady przedsięwzięć, w których nie udało się uniknąć komplikacji z powodu nieprawidłowej oceny obliczeniowej i inżynierskiej.

Ewa Sakwerda i Michał Januszewski, ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o. Ewa Sakwerda i Michał Januszewski, ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o.

Następnie głos zabrali Ewa Sakwerda i Michał Januszewski z firmy ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o., prezentując zastosowania ścianek szczelnych z grodzic stalowych w konstrukcjach parkingów podziemnych, w inżynierii wodnej (śródlądowej i morskiej), a także w budownictwie infrastrukturalnym. Odnieśli się także do zagadnienia błędów wykonawczych na konkretnych przykładach

Dr inż. Dariusz Sobala, Aarsleff sp. z o.o. Dr inż. Dariusz Sobala, Aarsleff sp. z o.o.

Wybrane realizacje firmy Aarsleff sp. z o.o. zaprezentował dr inż. Dariusz Sobala, omawiając m.in. takie inwestycje, jak budowa pomostu spacerowego przez Jezioro Chełmżyńskie prowadzącego od Bulwaru 1000-lecia do ul. Plażowej w Chełmży; wykonanie kolumn jet-grouting o średnicy 2000 mm przy Moście Siennickim w Gdańsku; zastosowanie nowego typu pala na linii kolejowej nr 1 Warszawa-Skierniewice; budowa dwóch staw nawigacyjnych na torze podejściowym do Świnoujścia na Zatoce Pomorskiej czy wykonanie mikropali samowiercących na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  

Dr inż Jerzy Świniański, Keller Polska sp. z o.o. Dr inż Jerzy Świniański, Keller Polska sp. z o.o.

Dr inż. Jerzy Świniański z firmy Keller Polska sp. z o.o. przedstawił referat pt. „Ryzyko geotechniczne: konfrontacja oczekiwań, możliwości technicznych i praktyki”. Podkreślił w nim, że zawarte jest ono w niemal każdej inwestycji budowlanej. Ma ono jednak kluczowe znaczenie w przypadku rosnących wymagań technicznych, tendencji do optymalizacji kosztów i lokalizacji przedsięwzięć w coraz bardziej skomplikowanych warunkach geologicznych. Omówił powyższe zagadnienia na wybranych przykładach, prezentując je w kontekście współpracy w zarządzaniu ryzykiem pomiędzy zamawiającym i wykonawcą.

Urszula Tomczak, Soletanche Polska sp. z o.o. Urszula Tomczak, Soletanche Polska sp. z o.o.

Urszula Tomczak z Soletanche Polska sp. z o.o. zaprezentowała jedną z inwestycji zrealizowanych przez spółkę – wykonanie tzw. „suchego wykopu” dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – nagrodzoną tegoroczną nagrodą TYTAN. Przedsięwzięcie to było dla wykonawcy sporym wyzwaniem z powodu usytuowania budynku praktycznie w całości pod poziomem wody gruntowej, której wypór nie jest zrównoważony ciężarem konstrukcji samego obiektu. W pierwszym etapie prac firma wykonała ścianę szczelinową o grubości 1 m, kotwioną jednym poziomem kotew gruntowych o nośności 1000 kN, wykop metodą bagrowania przy użyciu pogłębiarek, mikropale kotwiące Tytan o nośności ponad 2000 kN instalowane z barek oraz korek wykonany metodą betonowania podwodnego w opatentowanej technologii „dobber”. 

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się kolejna sesja, którą poprowadzili dr hab. inż. Marek Cała, prof. nadzwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej oraz dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. Politechniki Krakowskiej.

Dr inż. Irena Bagińska z Politechniki Wrocławskiej Dr inż. Irena Bagińska z Politechniki Wrocławskiej

Dr inż. Irena Bagińska z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowała wykład pt. „CPTU - panaceum na problemy”. Omówiła zagadnienie badań CPT i CPTU, które stały się powszechnym badaniem polowym wykorzystywanym głównie do rozpoznania podłoża gruntowego. Podkreśliła jednak, że nie powinno się traktować ich zamiennie. Szczegółowo omówione zostały różnice pomiędzy dwoma rodzajami badań, zaznaczając, że generują one różne koszty, co skutkuje rezygnacją niektórych wykonawców z nowoczesnych metod (ze względu na ich cenę). Zaznaczyła również, że nowe możliwości interpretacyjne zawarte w EUROKODZIE 7 oprócz możliwości rozpoznania warunków geotechnicznych podłoża rodzimego dopuszczają stosowanie CPTU do projektowania nośności pali, oceny osiadań obiektów budowlanych oraz kontroli poprawności wykonania nasypów budowlanych z gruntów spoistych. 

Piotr Piórko, BBV Systems sp. z o.o. Piotr Piórko, BBV Systems sp. z o.o.

Wybrane realizacje BBV Systems sp. z o.o. pod kątem systemów geotechnicznych do zapewniania stateczności głębokich wykopów omówił przedstawiciel firmy Piotr Piórko. Skupił się on na zagadnieniach dotyczących systemów, które z powodzeniem były stosowane na budowach w Polsce, jak i za granicą, takich jak tymczasowe kotwy cięgnowe, stałe kotwy cięgnowe, ściągi i żerdzie samowiercące. Wykład dotyczył także sposobu produkcji wymienionych systemów, ich instalacji oraz testowania.

 

Michał Wójcik, GEOD Michał Wójcik, GEOD

Michał Wójcik z firmy GEOD przedstawił aktualne trendy w budowie maszyn wiertniczych na przykładzie urządzeń firm: MDT Mc Drill Technology, Ripamonti oraz Geomachinen. Omówił rozwiązania stosowane w różnych typach maszyn wiertniczych, a także przykłady nowych konstrukcji, zarówno pod względem struktury, jak i kinematyki maszyn wiertniczych czy sterowania. Skupił się też na nowych wymogach bezpieczeństwa oraz monitoringu i automatyzacji procesu wiercenia. Przedstawił rownież zagadnienia dotyczące maszyn do sondowań geotechnicznych, m.in. różne systemy komunikacji i zbierania danych.


Mattias Grävare, Pålanalys Mattias Grävare, Pålanalys

Wykład pt. „Wprowadzenie do próbnych obciążeń dynamicznych – badań nośności i ciągłości pali fundamentowych” przedstawił Mattias Grävare z firmy Pålanalys i Göteborg AB Prezentacja zawierała krótkie wprowadzenie do badań dynamicznych głębokich fundamentów. Omówił sposób, w jaki poprzez pomiar odkształceń i przyspieszeń w głowicy można oszacować nośność, dystrybucję naprężeń i integralność (ciągłość) trzonu pala. Referat zawierał także opis pozostałych technik badań ciągłości pali formowanych w gruncie.


Dr hab. inż. Marek Cała, profesor nadzwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej Dr hab. inż. Marek Cała, profesor nadzwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej

Dr hab. inż. Marek Cała, profesor nadzwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej, przedstawił prelekcję pt. „Analiza zjawisk towarzyszących prowadzeniu prac rekultywacyjnych w technologii mikrowybuchów na skarpie zachodniej wyrobiska Piaseczno”. Dotyczyła ona  osuwiska o objętości ponad 1 mln m3 mas gruntowych, które wystąpiło podczas prowadzenia robót rekultywacyjnych z zastosowaniem spycharek na skarpie zachodniej wyrobiska Piaseczno 11 maja 2011 r. Przeprowadzone badania pozwoliły na zbadanie przyczyn wystąpienia osuwiska oraz jego natury. Wskazały one, że konieczne jest zagęszczenie gruntów zwałowych, budujących skarpy odkrywki Piaseczno. Ze względu na skomplikowaną budowę geologiczną skarp zdecydowano, że najlepszą metodą zagęszczania będzie zastosowanie technologii mikrowybuchów. Podczas prowadzenia prac w tej technologii wystąpiło kilka zjawisk towarzyszących procesowi zagęszczania gruntów, które miały charakter procesów osuwiskowych oraz zapadliskowych. Prezentacja prof. Cały dotyczyła charakterystyki tych procesów oraz prawdopodobnych przyczyn ich występowania.


Prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej Prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej

W ramach ostatniej sesji pierwszego dnia Konferencji odbył się drugi panel dyskusyjny, który dotyczył tematyki głębokich wykopów w miastach. Moderatorką tej dyskusji była prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej, a udział w panelu wzięli: prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała (Politechnika Gdańska), Przemysław Nowak (Aarsleff sp. z o.o.), Bogusław Przebinda (Soletanche Polska sp. z o.o.), dr inż. Jarosław Rybak (Politechnika Wrocławska), Piotr Rychlewski (Instytut Badawczy Dróg i Mostów) oraz Krzysztof Głodzik (Keller Polska sp. z o.o.). Omówili oni takie zagadnienia, jak wybór rodzaju obudowy i metod budowy głębokiego wykopu – uwarunkowania techniczne i ekonomiczne, wpływ warunków hydrogeologicznych sposób budowy głębokiego wykopu, rozpoznanie geotechniczne dla potrzeb budowy głębokiego wykopu – głębokość, zasięg, interpretacja wyników wierceń, badania geotechniczne – in-situ i laboratoryjne czy ocena parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych podłoża. Również ta dyskusja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy angażowali się w rozmowy na podjęty temat. Zobacz więcej...

Drugi dzień Konferencji

Pierwszą z sesji drugiego dnia Konferencji poprowadzili dr inż. Irena Bagińska z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała.


Piotr Rychlewski, IBDiM Piotr Rychlewski, IBDiM

Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów rozpoczął obrady prezentacją nt. badań fundamentów głębokich konstrukcji inżynierskich. Przedstawił przykłady realizacji próbnych obciążeń fundamentów głębokich wykonanych w różnych technologiach. Omówił także różne funkcje konstrukcji i wynikające z tego uwarunkowania do projektowania badań oraz potencjalne problemy w realizacji i interpretacji takich obciążeń.


Dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej Dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej

Następnie głos zabrał dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej, który przedstawił zagadnienie pomiaru drgań jako narzędzia do kalibracji technologii geotechnicznych. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że dynamiczny rozwój infrastruktury transportowej i potrzeba jej modernizacji wymuszają często prowadzenie robót budowlanych w bezpośredniej bliskości obiektów budowlanych. Także budowa podziemnych parkingów pod nowe budynki wymaga wykonania i zabezpieczenia głębokich wykopów, a zagospodarowaniu podlegają obecnie tereny o skomplikowanej lub zaburzonej budowie geologicznej. Wymusza to stosowanie maksymalnie efektywnych technologii, które jednocześnie będą w sposób akceptowalny oddziaływać na otoczenie w aspekcie przekazywanych drgań, hałasu i innych emisji. Podkreślił, że monitoring drgań pozwala na identyfikację ich poziomów oraz na kalibrację technologii prowadzonych robót.


Dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. Politechniki Krakowskiej Dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. Politechniki Krakowskiej

Kolejnym prelegentem był dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. Politechniki Krakowskiej, który przedstawił zagadnienie kalibracji nieliniowych modeli gruntów na bazie wyników badań polowych SDMT/SCPTU oraz ich zastosowanie w zagadnieniach współdziałania konstrukcji z podłożem.


Grzegorz Jaroń z Zakładu Inżynieryjnego GEOREM sp. z o.o. Grzegorz Jaroń z Zakładu Inżynieryjnego GEOREM sp. z o.o.

Temat wzmocnienia fundamentów Hotelu Europejskiego w Warszawie omówił Grzegorz Jaroń z Zakładu Inżynieryjnego GEOREM sp. z o.o. Inwestycja ta była realizowana przez 6 miesięcy i postawiła przed wykonawcą wiele wyzwań. Prelegent podkreślił, że wielkość obiektu, jego lokalizacja i ponad stuletnia historia spowodowały, że prawie każdy dzień generował nowe problemy i konieczność pracy w systemie aktywnego projektowania rozwiązań, mających docelowo spełnić podstawowe zadanie wzmocnienia fundamentów w celu przeniesienia dodatkowych obciążeń związanych z przebudową i przegłębieniem piwnic.


Antoni Domaszewski (AD sp. z o.o.) i Renzo Tronco (NCB Nuova Costruzioni Brunello) Antoni Domaszewski (AD sp. z o.o.) i Renzo Tronco (NCB Nuova Costruzioni Brunello)

Renzo Tronco i Antoni Domaszewski z firm NCB Nuova Costruzioni Brunello oraz AD sp. z o.o. podjęli się omówienia zagadnienia maszyn do drenażu pionowego i wierceń geotermalnych. Poza prezentacją charakterystyki samych urządzeń do drenażu pionowego i wierceń geotermalnych prelegenci skupili się także na praktycznym zastosowaniu tego sprzętu w inwestycjach z zakresu geoinżynierii.


Alberto Battinim, Tecniwell srl Alberto Battinim, Tecniwell srl

Następnie Antoni Domaszewski z AD sp. z o.o. wraz z kolejnym zagranicznym gościem, Alberto Battinim z firmy Tecniwell srl, przedstawił referat pt. „Nowa generacja sprzętu do jet-grouting i jego zastosowanie w geoinżynierii”. Omówione zostały wprowadzone przez firmę w ostatnim czasie innowacyjne produkty o zwiększonej wydajności i niezawodności oraz ich zastosowanie w geoinżynierii. Czas poświecono też na charakterystykę m.in. pomp wysokociśnieniowych nowej generacji do jet-grouting typu TW 500 i TW 700 ze spiralną przekładnią zębatą zapewniającą większy przepływ, niższe wibracje i hałas; kompaktowego zestawu do jet-grouting model TW5020, zawierającego w jednym kontenerze pompę TW 500 oraz mieszalnik TWM 20, czy zestaw mieszalników i pomp do iniekcji przy pracy tarczy TBM na budowie II linii metra w Warszawie.


Fredrik Gransell, LKAB Wassara AB Fredrik Gransell, LKAB Wassara AB

Wraz z Fredrikiem Gransellem z firmy LKAB Wassara AB, Antoni Domaszewski omówił dolne młotki wgłębne DTH zasilane wodą Wassara. Na przykładzie konkretnych realizacji przedstawili ich zastosowanie w branży geoinżynieryjnej, zalety użytkowania oraz główne obszary zastosowania.

Pierwszą popołudniową sesję drugiego dnia Konferencji poprowadzili dr inż. Maciej Hawrysz z Politechniki Wrocławskiej oraz dr inż. Mieczysław M. Kania. 


Daniel Słowikowski, Przedsiębiorstwo Robót Geologiczno-Wiertniczych G. Janik R. Kuś sp. j. Daniel Słowikowski, Przedsiębiorstwo Robót Geologiczno-Wiertniczych G. Janik R. Kuś sp. j.

Na początku głos zabrał Daniel Słowikowski z Przedsiębiorstwa Robót Geologiczno-Wiertniczych G. Janik R. Kuś sp. j., który na podstawie wybranych realizacji firmy omówił temat ograniczenia dopływu wód do głębokich wykopów budowlanych. Zaznaczył, że głębokie posadowienie budynków wraz z wielokondygnacyjną częścią podziemną to coraz częściej stosowane rozwiązanie konstrukcyjne budynków oraz budowli technologicznych. Zabezpieczenie i ograniczenie dopływu wody do głębokich wykopów budowlanych stanowi ważny problem. Podkreślił, że ograniczenie dopływu wody do wykopu podyktowane jest koniecznością redukcji kosztów odwodnienia oraz ograniczenia oddziaływania odwodnienia poza granice inwestycji. Przedstawił też praktyczne możliwości ograniczenia dopływu wody do wykopu przy zastosowaniu specjalnych robót geotechnicznych, omawiając zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenie z wybranych realizacji firmy.


Piotr Karbownik, CEMEX Polska sp. z o.o. Piotr Karbownik, CEMEX Polska sp. z o.o.

Kolejny referat zaprezentował Piotr Karbownik z firmy CEMEX Polska sp. z o.o., który omówił specjalne zastosowanie mieszanki wypełniającej Grunton na przykładzie realizacji Tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W swoim wystąpieniu przedstawił zarówno charakterystykę tego produktu, jak i możliwości jego zastosowania oraz parametry techniczne. Drugą część swojej wypowiedzi poświęcił na omówienie możliwości dostosowania GRUNTONU do konkretnych wymagań specyfikacji technicznych oraz realizacji na przykładzie budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. W latach 2013–2014 do realizacji dwóch etapów tej kluczowej dla miasta inwestycji firma Cemex dostarczyła 19 tys. m3 swojego produktu, służącego do wypełnienia przestrzeni pomiędzy konstrukcją tunelu, a otaczającym go gruntem. Piotr Karbownik opisał także proces wbudowywania GRUNTONU za pomocą instalacji maszyny drążącej TBM.


Wojciech Buczek z firmy Hufgard Polska sp. z o.o. omówił techniczne uwarunkowania doboru materiałów iniekcyjnych do napraw obiektów inżynierskich. W swojej wypowiedzi odniósł się do przykładów konkretnych realizacji, m.in. naprawy komina w Elektrowni Jaworzno II w warunkach zimowych, naprawy rury ssącej w elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu, naprawy tunelu w Lublinie, która nie mogła odbyć się metodą suchą, stabilizacji skarpy w Gdańsku czy naprawy zapory wodnej w Wapienicy.

Tomasz Szczepański, MC-Bauchemie sp. z o.o. Tomasz Szczepański, MC-Bauchemie sp. z o.o.

Tomasz Szczepański z firmy MC-Bauchemie sp. z o.o. zaprezentował wykład, dotyczący uszczelniania ścian przy głębokim fundamentowaniu wraz z przykładami uszczelniania metodą iniekcji trudnych obiektów budownictwa podziemnego. Zaznaczył, że w przypadku wykonywania fundamentów głębokich w gruntach o wysokim poziomie zwierciadła wody gruntowej, niezależnie od technologii, w jakiej wykonywanie jest zabezpieczenie ściany wykopu, zawsze mniejszym lub większym problemem jest wypływająca woda. Odpowiedni dobór technologii iniekcji umożliwia błyskawiczne i skuteczne uszczelnienie zanim wystąpi awaria. Prelegent na przykładzie kilku obiektów zaprezentował sposób skutecznego rozwiązywania tego typu problemów, jak również materiały i technologie, które można zastosować. 


Michał Przedwojewski, Quick-mix sp. z o.o. Michał Przedwojewski, Quick-mix sp. z o.o.

Michał Przedwojewski z firmy Quick-mix sp. z o.o. omówił temat naprawy, wzmocnienia oraz wznoszenia obiektów inżynieryjnych z zastosowaniem mieszanek firmy QUICK-MIX do wykonywania torkretu natryskiem metodą suchą. Zagadnienie to zostało przedstawione na przykładach wybranych realizacji spółki.


János Mazán i Ferenc Molnar, Uretek Polska sp. z o.o. János Mazán i Ferenc Molnar, Uretek Polska sp. z o.o.

Wykład dotyczący technologii iniekcji URETEK®, rozwiązań i zagadnień projektowych przedstawili reprezentanci firmy Uretek Polska sp. z o.o. – János Mazán i Ferenc Molnar. Omówili oni zabiegi stabilizacji gruntu, polegające na wstrzyknięciu do gruntu żywicy syntetycznej. Iniekcja taka odbywa się do gruntu poprzez rurki niewielkiej średnicy, dlatego stabilizacja jest możliwa do wykonania bez rozbiórki oraz osłabień konstrukcji. Przedstawione zostały także możliwości zastosowania tej technologii. 

Po krótkiej przerwie w sali obrad ponownie zgromadzili się uczestnicy Konferencji, by wziąć udział w ostatniej sesji w ramach tego wydarzenia. Poprowadzili ją Paweł Kośmider z Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. oraz dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej.


Dr inż. Mieczysław M. Kania z Politechniki Poznańskiej Dr inż. Mieczysław M. Kania z Politechniki Poznańskiej

Jako pierwszy głos zabrał dr inż. Mieczysław M. Kania z Politechniki Poznańskiej, który omówił temat stateczności skarp wykopów linowych dla infrastruktury podziemnej. Przedstawił problemy, z jakimi niejednokrotnie stykają się projektanci i wykonawcy przy budowie liniowych obiektów infrastrukturalnych. Zaznaczył, że nie zawsze zachodzi przy tym konieczność stosowania ścianek szczelnych czy rozparć, szczególnie w przypadkach stosunkowo płytkich wykopów, wykonywanych w gruntach spoistych. Niejednokrotnie tego typu wykopy liniowe przebiegają w sąsiedztwie istniejących elementów infrastruktury podziemnej, np. rurociągów wodociągowych lub gazowych, co zwiększa ryzyko niewłaściwej oceny zapasu bezpieczeństwa skarp wykopu, z uwagi na obecność lokalnych stref osłabienia podłoża w miejscach nieprawidłowo zagęszczonej zasypki w otoczeniu istniejącego rurociągu. W swoim referacie dr inż. Mieczysław M. Kania przedstawił na wybranych przykładach problematykę oceny stateczności wykopów liniowych w aspekcie dokładności rozpoznania budowy i właściwości podłoża gruntowego oraz sposobu składowania urobku. 


Piotr Mazurowski, Drotest sp. z o.o. Piotr Mazurowski, Drotest sp. z o.o.

Piotr Mazurowski z firmy Drotest sp. z o.o. omówił temat posadowienia nasypu na gruntach organicznych na odcinku obwodnicy Smętowa w ciągu DW241 z wykorzystaniem geodrenów i georusztów trójosiowych. Przedstawił dwie technologie stosowane przy posadowieniach nasypów drogowych w warunkach występowania słabonośnych gruntów organicznych: przyspieszenie konsolidacji z wykorzystaniem geodrenów oraz ulepszanie podłoża przy pomocy geomateraca z kruszywa stabilizowanego georusztami trójosiowymi Tensar.


Jako ostatni głos zabrał dr inż. Maciej Hawrysz z Politechniki Wrocławskiej, który omówił temat konstrukcji zbrojonych geosiatkami w geotechnice. W swoim wystąpieniu podkreślił, że geotechniczne zabezpieczenie eksploatacji budowli ziemnych z wykorzystaniem innych materiałów niż grunt nie jest pomysłem nowym. Na początku do tego celu wykorzystywano zazwyczaj elementy metalowe, dzisiaj są to materiały syntetyczne niewątpliwie różniące się pod względem właściwości mechanicznych od stali. Jednym z obecnie szeroko stosowanych w praktyce inżynierskiej produktów syntetycznych są geosiatki wykorzystywane w różnych celach w tym zbrojenia korpusu nasypów, wzmacniania nośności podłoża budowlanego, zapewnienia odpowiedniej współpracy budowli z elementami posadowienia pośredniego takimi jak głowice pali, czy kolumn żwirowych. W swoim referacie przedstawił ogólną charakterystykę samego produktu, jak i możliwości jego zastosowania w geotechnice. Omówił także podstawowe zasady projektowania konstrukcji z zastosowaniem geosiatek i zaprezentował kilka przykładów rozwiązań projektowych konstrukcji wykorzystujących geosiatki.

Tytany 2014

Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

5 listopada br. po raz kolejny przyznano nagrody branżowe TYTAN. Podczas uroczystej Gali w ramach IV Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie” poznaliśmy tegorocznych laureatów w kategoriach Geoinżynieria oraz Budownictwo mostowe.Zwycięzców nagród TYTAN wyłoniło niezależne Jury, skład którego tworzyli przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych oraz redaktor naczelna naszego kwartalnika. W tym roku uhonorowano firmy w dwóch kategoriach: Geoinżynieria oraz Budownictwo mostowe.

W kategorii Geoinżynieria taką samą ilość punktów uzyskały i równocześnie zwyciężyły dwie firmy: Soletanche Polska sp. z o.o. za wykonanie tzw. „suchego wykopu” dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Zakład Inżynieryjny GEOREM sp. z o.o. za wykonanie wzmocnienia fundamentów Hotelu Europejskiego w Warszawie. W tej kategorii nominowana była również firma FRANKI SK sp. z o.o. za projekt i budowę Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Statuetkę TYTAN 2014 w kategorii Budownictwo mostowe otrzymała firma Strabag sp. z o.o. za generalne wykonawstwo oraz nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne przy budowie Mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Spółka pokonała tym samym dwie inne firmy, nominowane w tej kategorii: GOTOWSKI Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe sp. z o.o. (za wykonanie Mostu Uniwersyteckiego nad rzeką Brdą w Bydgoszczy) oraz MP-MOSTY sp. z o.o. (za projekt kładki dla pieszych o nietypowej stalowej konstrukcji w Jaworniku).Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, jak również pozostałym firmom nominowanym, i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłości.

Po zakończeniu uroczystości związanej z wręczeniem nagród wystąpił kabaret Formacja Chatelet, co okazało się niezwykle atrakcyjnym zwieńczeniem pierwszego dnia, pełnego poważnych tematów i dyskusji. Dyskusja branżowa trwała jednak jeszcze do późnych godzin nocnych przy dźwiękach muzyki.

Sprawdź, kto został uhonorowany nagrodą TYTAN w poprzednich latach

Wystawa

IV Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie” towarzyszyła również wystawa. Na terenie Hotelu Sympozjum na stoiskach ze swoją ofertą zaprezentowały się firmy:

– BBV Systems sp. z o.o.

– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GEOD

– Hufgard Polska sp. z o.o.

– Keller Polska sp. z o.o.

– Menard Polska sp. z o.o.

– Mincon Poland sp. z o.o.

– Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Glinik sp. z o.o.

– NeoStrain sp. z o.o.

– Pålanalys i Göteborg AB

– Pietrucha sp. z o.o. International sp. k.

– Przedsiębiorstwo Remontowo-Handlowe „RENOX” Mirosław Wielechowski Sp. J.

– Stalprodukt S.A.

Zakończenie 

Jako Organizatorzy serdecznie dziękujemy przybyłym Gościom – reprezentantom świata nauki, przedstawicielom firm wykonawczych, producenckich, dostawczych, biur projektowych i inwestorom. Jednocześnie zapraszamy na kolejną V Konferencję „Geoinżynieria w budownictwie 2015”, która odbędzie się w listopadzie przyszłego roku.

Zobacz fotogalerię z IV Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" 2014

Zobacz wideorelację z IV Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" 2014

Panel dyskusyjny "Kary umowne w kontraktach zawieranych w procesie inwestycyjnym"

Panel dyskusyjny "Głębokie wykopy w miastach"

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia