"Najistotniejsze prace przy budowie zbiornika Świnna Poręba zostały już wykonane, dalsze działania zabezpieczające osuwiska ziemi i likwidujące ich skutki będą realizowane w ramach dodatkowych środków" - powiedziała w Sejmie wiceminister środowiska Dorota Niedziela.
Zbiornik wodny w Świnnej Porębie. Fot. Skanska S.A.
Sekretarz stanu Dorota Niedziela przedstawiła posłom informację o realizacji "Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2015" za rok 2014. Na inwestycję składają się cztery zadania: budowa zbiornika, przebudowa dróg, przebudowa linii kolejowej oraz ochrona zlewni zbiornika. "Na koniec 2014 r. stan zaawansowania poszczególnych zadań wynosił odpowiednio: zadanie pierwsze - 95,6%, zadanie drugie - 82%, zadanie trzecie - 94,4%, a zadanie czwarte - 100%" - mówiła.
Podkreśliła, że najważniejsze prace związane z samym zbiornikiem zostały już wykonane. Trzeba jeszcze zrealizować roboty geologiczne, co będzie możliwe dzięki dodatkowym środkom NFOŚiGW.
Zbiornik Świnna Poręba - szczegóły inwestycji
Zbiornik wodny w Świnnej Porębie, za realizację którego odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, zaczęto budować w 1986 r. Jest on zlokalizowany jest w Małopolsce, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Rozciąga się od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Jego pojemność to ponad 160 mln m3, a zajmowana przez niego powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu to 1,35 tys. ha.
Zbiornik budowany jest m.in. w celu ochrony przed powodzią doliny Skawy i Wisły (m.in. Kraków). Zabezpieczy też te tereny przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Retencja wód Skawy obniży kulminacyjną falę powodziową w przekroju Krakowa do 40 cm. Podczas powodzi w 2010 r. zbiornik przyjął ponad 60 mln m3 wody, zmniejszając falę powodziową na Wiśle, która przeszła przez Kraków.
Budowę zbiornika finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.