Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. prof. UW Marcin Pałys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Główny Geolog Kraju prof. dr hab. Mariusz-Orion Jędrysek, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Prezes Polskiego Komitetu Geologii Inżynierskiej i Środowiska dr hab. inż. Marek Tarnawski. Patronat medialny sprawował m.in. magazyn „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”.

Wydarzenie przygotowane w ramach obchodów jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego było poświęcone różnorodności metod badawczych w dziedzinach związanych z naukami o Ziemi.

GeoSym2016 było miejscem spotkania środowiska biznesu ze środowiskiem nauki będącego wspaniałą okazją do zaprezentowania praktycznego wykorzystania wyników pracy naukowej. Wymagania współczesnego rynku obligują do podejmowania wspólnych działań przez uczelnie wyższe, jednostki naukowo-badawcze z podmiotami gospodarczymi. Nie dziwi zatem, że około 30% uczestników to przedstawiciele małych i dużych przedsiębiorstw.

Współczesna nauka coraz częściej wymusza na nas prowadzenie badań z zastosowaniem szerokiego spektrum metod, wymagających merytorycznego wsparcia przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Sympozjum zostało zorganizowane w odpowiedzi na coraz większą potrzebę „geointerdyscyplinarności”, czyli wymiany doświadczeń, poglądów oraz potrzeby współpracy w różnorodnych dziedzinach określanych wspólnym mianem nauk o Ziemi.

Tematyka dwudniowego spotkania obejmowała takie zagadnienia jak: metody geofizyczne w badaniach przypowierzchniowych warstw ośrodka geologicznego; modelowanie zjawisk geodynamicznych w systemach informacji przestrzennej GIS; geodezyjny monitoring obiektów inżynierskich oraz zjawisk naturalnych; przestrzenna zmienność parametrów geotechnicznych; modelowanie zachowania się ośrodka gruntowego i skalnego w złożonych warunkach naprężenia oraz modelowanie procesów geologicznych i środowiskowych.

W ciągu dwóch dni zaprezentowano 35 referatów oraz 29 posterów. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się m.in.: stateczność skarpy i zagrożenie osuwiskowe w świetle kompleksowych badań geologicznych; zastosowanie metody obrazowania elektrooporowego w ocenie złożonych warunków geologiczno-inżynierskich na trasach projektowanych dróg ekspresowych; aspekty prawidłowego doboru parametrów badania i weryfikacji wyników oznaczeń dla wybranych metod określania modułu sztywności gruntów; wykorzystanie metody spektralnej do oceny mikrotekstury powierzchni ziaren gruntów; monitoring osuwisk w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej czy satelitarna interferometria radarowa w badaniach dynamiki deformacji powierzchni terenu w Polsce.

Ponadto wystąpienia dotyczyły: wykorzystania metody termomonitoringu do badania szczelności przesłon przeciwfiltracyjnych i obudowy głębokich wykopów; zastosowania metod bezinwazyjnych w geologicznych badaniach dna morskiego; zastosowania wysokościowych cyfrowych danych fotogrametrycznych i metod geostatystycznych w szacowaniu podatności osuwiskowej zboczy oraz czasoprzestrzennej analizy stanu osuwiska w Kłodnem.

Nie zabrakło również zagadnień związanych z budową tuneli, takich jak: numeryczna analiza wpływu budowy metra na środowisko zurbanizowane – przykład z Doliny Wisły w Warszawie; weryfikacja budowy geologicznej i parametrów materiałowych na podstawie pomiarów wykonanych w trakcie realizacji stacji A14 I linii metra w Warszawie czy określanie parametrów geotechnicznych dla tuneli budowanych z wykorzystaniem zawiesinowych tarcz TBM.

Oba dni sympozjum były wypełnione bogatymi treściowo wykładami na wysokim poziomie merytorycznym, dlatego w ramach rozluźnienia atmosfery i odpoczynku organizatorzy zaprosili uczestników konferencji na spotkanie towarzyskie, które odbyło się wieczorem pierwszego dnia po zakończeniu obrad. W GeoSym2016 udział wzięło 118 osób. Kolejna edycja GeoSym planowana jest na rok 2018.