W imieniu organizatorów seminarium otworzył Piotr Rychlewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego. Po krótkim wstępie merytoryczną część rozpoczęła Anita Meger (Menard Polska) i Krzysztof Kryża (Keller Polska), którzy podzielili się doświadczeniami z realizacji wzmocnienia podłoża nasypów trasy S7 Nowy Dwór Mazowiecki–Kazimierzowo. Przypomnieli, że to jeden z największych projektów geotechnicznych w Polsce. Poruszyli temat wzmocnienia podłoża i propozycji 11 różnych technologii, dobieranych m.in. ze względu na klasę drogi czy warunki gruntowo-wodne.

Potem głos zabrali przedstawiciele Politechniki Poznańskiej i GT Projekt (Andrzej T. Wojtasik, Joanna Mączyńska i Piotr Zieliński), którzy przygotowali wystąpienie nt. projektu i budowy wysokiego nasypu drogowego na obszarze występowania głębokiego torfowiska. Przykładem była droga S5 Gniezno–Mielno. Zwrócono uwagę na fakt, że badania geotechniczne wykazały występowanie obszaru głębokiego zalegania gruntów organicznych, położonego w dolinie cieku wodnego Wełnianka. Zostało wyjaśnione, jak poradzono sobie z posadowieniem wysokiego nasypu drogowego. Na przykładzie inwestycji zrealizowanej przez spółkę Polbud-Pomorze omówione było zastosowanie technologii mikrowybuchów do wzmacniania podłoża gruntowego. Nie zabrakło też zaprezentowania możliwości technologii Trenchmix® w budownictwie infrastrukturalnym, kubaturowym i hydrotechnicznym. Mówił o niej przedstawiciel firmy Soletanche Polska, przedstawiając m.in. sprzęt stosowany w przypadku tego rozwiązania, zasadę i specyfikę działania, m.in. na przykładzie pierwszej w Polsce realizacji wzmocnienia podłoża gruntowego właśnie w tej technologii. Wszystkie wystąpienia podsumował Bolesław Kłosiński, który pełnił rolę eksperta seminarium.

W drugą sesję wprowadził Wojciech Szwejkowski, prezes Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych. Po nim głos zabrał Krzysztof Grzegorzewicz, wygłaszając referat pt. „Bukiet czarnych kwiatów (ósmy) o przenikaniu wody do podziemi w obudowie ze ścian szczelinowych”. Tłumaczył, że ścian szczelinowych nie można uważać za całkowicie wodoszczelne, ponieważ mogą występować przecieki na stykach, przy wnękach lub przez materiał ściany. Opowiadał o trzech klasach szczelności. Przedstawił zestawienie najczęściej spotykanych przyczyn przenikania wody do podziemi. Opisał je na przykładach, z którymi miał do czynienia w trakcie sporządzania ekspertyz.

W dalszej części spotkania m.in. omówiona została specyfika budowy wielopoziomowego garażu podziemnego pod warszawskimi zabytkowymi kamienicami Foksal 13 i 15. W przypadku tego projektu na badanym terenie napotkano na dwie warstwy wodonośne, które sprawiały problemy realizacyjne. Na tym przykładzie została też objaśniona kwestia monitorowania osiadania budynków.

Na wzmocnieniu fundamentów w sąsiedztwie głębokich wykopów skupił się Krzysztof Traczyński (Politechnika Warszawska), który wystąpienie przygotował z Michałem Grelą (Geotest). Opisane w nim zostały prace związane z rewitalizacją dwóch przedwojennych warszawskich kamienic, które zostaną rozbudowane o wielokondygnacyjne garaże podziemne, znajdujące się poniżej istniejących fundamentów. W tym celu konieczne jest zastosowanie specjalistycznych robót geotechnicznych.

Technologię jet-grouting, stosowaną przy wzmacnianiu budynków w zwartej zabudowie miejskiej, przywołano także na przykładzie gmachu Audytorium Uniwersytetu Warszawskiego. Omówione zostały prace przygotowawcze i przebieg procesu projektowania wzmocnienia fundamentów. Sesja zakończyła się zaprezentowaniem przykładów zastosowania zabezpieczenia wykopu w zabudowie śródmiejskiej przez wzmocnienie istniejących obiektów ww. metodą.

Specjalistyczne seminaria organizowane przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów odbywają się cyklicznie od roku 2002, a kolejne planowane są zawsze w pierwszy czwartek marca.