Analizy te jednocześnie będą również służyć do opracowania niezbędnej dokumentacji dla rozpoczęcia budowy brakujących śródlądowych dróg wodnych. Należą do nich polski odcinek połączenia Dunaj-Odra-Łaba oraz właśnie Kanał Śląski, który ma połączyć Wisłę i Odrę.

Na podstawie studium wykonalności podejmowane będą decyzje dotyczące np. wariantów przebiegu trasy oraz harmonogramu prac. Studium będzie podstawą także do wyboru najbardziej korzystnej formy finansowania poszczególnych inwestycji.

W związku z tym, na obecnym etapie nie można jednoznacznie przesądzać o formie realizacji inwestycji oraz jej potencjalnym finansowaniu. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej aktywnie poszukuje źródeł wsparcia przedsięwzięcia. Jako jedno z nich rozważane są środki w ramach tzw. Planu Junckera, a Budowa Kanału Śląskiego została zgłoszona na Listę potencjalnych projektów rządowych do wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. O zasadności takiej koncepcji przesądzą wyniki badań ekonomiczno-gospodarczych, które będą stanowić podstawę do rozmów z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym – czytamy w komunikacie resortu żeglugi.

Wśród branych pod uwagę form realizacji budowy Kanału Śląskiego znajduje się także formuła partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przeczytaj również: "13 lat - czy to wystarczy, by żegluga śródlądowa znowu funkcjonowała? [wywiad]"