• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wzmacnianie gruntu na budowie obwodnicy Kołobrzegu

Opublikowano: 03-07-2017 Źródło: Menard Polska sp. z o.o.

Budowa drogi S6 na odcinku od węzła Kołobrzeg Zachód do węzła Ustronie Morskie i obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 wymaga wzmocnienia gruntu. Do tego celu wybrano takie technologie, jak: VD (technologia drenów pionowych), CMC (technologia przemieszczeniowych kolumn betonowych – ang. Controlled Modulus Columns) oraz pale prefabrykowane (gotowe elementy żelbetowe, instalowane w gruncie za pomocą specjalistycznej jednostki sprzętowej).


Wzmacnianie gruntu . Fot. Menard Polska sp. z o.o. Wzmacnianie gruntu . Fot. Menard Polska sp. z o.o.

Prace podwykonawcze w zakresie wzmacnia podłoża powierzono firmie Menard Polska sp. z o.o.

Technologię drenów pionowych (VD) zastosowano na powierzchni o wielkości 13845 m2. Ich zaprojektowanie głębokości to 4,5–5 m, a rozstaw drenów: 1,2 x1,2 m.

Długość kolumn wykonanych w technologii CMC to łącznie 24 933,5 m. Pojedyncze kolumny mają długości 4–5 m, a ich średnice wynoszą 320 i 360 mm. Zastosowano je do wykonania wzmocnienia pod trasą główną, w strefach przejściowych i pod przepustami.

Ponadto wykorzystano 1001 sztuk pali prefabrykowanych. Na długości 6456 m zastosowano pale 12-metrowe, a na długości 5093 m pale 11-metrowe.

Jak firma podaje w komunikacie na stronie internetowej, zrealizowała niedawno (w ramach rozpoczęcia ekspansji zagranicznej) kontrakt we współpracy ze słowacką spółką Solhydro. Na budowie autostrady D1 Budimir–Bidovce (okolice Koszyc) konieczne było tam wzmocnienie podłoża gruntowego. Wzmocnienie zostało wykonane w technologii konsolidacyjnej, z użyciem drenów pionowych VD (około 7,5 km) oraz dynamicznego ubijania DC, mającego w tym przypadku na celu przyspieszenie konsolidacji gruntu stanowiącego podłoże nowobudowanego nasypu.

Wzmacnianie podłoża gruntowego w rejonie Koszyc na Słowacji. Fot. Menard Polska sp. z o.o. Wzmacnianie podłoża gruntowego w rejonie Koszyc na Słowacji. Fot. Menard Polska sp. z o.o.

Z kolei w maju br. na budowie jednego z odcinków drogi ekspresowej S5 wykonano pierwszą w kraju stabilizację masową (tzw. wgłębne mieszanie na sucho). Wzmacniane tam były miękkoplastyczne pyły piaszczyste. Głębokość stabilizacji sięgnęła 4 m.

Stabilizacja masowa na budowie S5. Fot. Menard Polska sp. z o.o. Stabilizacja masowa na budowie S5. Fot. Menard Polska sp. z o.o.

Spółka Menard wchodzi w skład grupy specjalistycznych spółek Soletanche-Freyssinet. Ta grupa natomiast należy do jednej z największych grup budowlanych świata – Vinci Construction.

Przeczytaj także: Kto dokończy zbiornik Racibórz Dolny?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!