Ta część inwestycji obejmuje modernizację bulwarów na odcinku od Cypla Czerniakowskiego do pomnika Syrenki wraz ze skwerem Tadeusza Kahla

Dbając o wyjątkowość tej przestrzeni, stajemy przed naprawdę dużym wyzwaniem. Dla mnie osobistym drogowskazem jest historyczna tablica, która wskazuje czas prac na bulwarze na lata 1938-194… ostatnią cyfrę zabrała wojna. Dziś jednak jesteśmy rozpędzeni, a prace na bulwarach dalej trwają. Mogę śmiało powiedzieć, że Warszawa ma z powrotem Wisłę, a Wisła Warszawę– powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Gronkwiewicz-Waltz zauważyła, że wyremontowane już odcinki bulwarów są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i gości, tak, że niemal dorównują sopockiemu molo. 

Konkurs, ogłoszony 28 grudnia 2016 r., był dwuetapowy - i cieszył się dużym zainteresowaniem. Spośród 79 zgłoszeń do I etapu zakwalifikowano 76 uczestników; w pierwszym etapie złożono 21 opracowań studialnych, do II etapu zakwalifikowano 5 z nich.

I nagrodę (80 tys. zł) otrzymał warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o. (praca o numerze 011786). W zespole autorskim znaleźli się: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin oraz Aleksandra Adamczyk. Architektem krajobrazu dla projektu jest Krzysztof Herman, a przy jego powstaniu współpracowali również Piotr Łosek, Michał Lipiec, Piotr Żółtowski oraz DotDesign.

?
Wizualizacja przygotowana przez pracownię WXCA Sp. z o.o.

Sąd Konkursowy docenił pracę za zrealizowanie programu funkcjonalnego przy zachowaniu ekstensywnego zagospodarowania terenu, czytelną dyspozycję terenu i pozostawienie otwartego widoku na rzekę, ukształtowanie pierzei nowej zabudowy od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego, neutralność zaproponowanych form architektonicznych oraz krajobrazowe rozwiązanie części programu sportowego - z uzasadnienia wyników konkursu.


Wizualizacja przygotowana przez pracownię WXCA Sp. z o.o.

II miejsca nie przyznano, natomiast miejsce III (50 tys. zł) ex aeqo  zdobyły pracownie: GRAPH 31 Małuj Joanna oraz Riegle Riewe Architekci Sp. z o.o.


Wizualizacja przygotowana przez pracownię WXCA Sp. z o.o.

Zwycięzca projekt wykonawczy przedstawi w dwóch turach: najpierw dla odcinka od pomnika Syrenki do mostu Poniatowskiego, a w kolejnym etapie dla fragmentu od mostu do Portu Czerniakowskiego, jak przedstawił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Pracownia, oprócz nagrody pieniężnej, otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji oraz prowadzenie nadzoru nad jego realizacją.


Wizualizacja przygotowana przez pracownię WXCA Sp. z o.o.

Organizatorzy zapraszają w dniach 19-22 września na wystawę pokonkursową do siedziby Stowarzyszenia Architektów Polskich (ul. Foksal 2) oraz dyskusję pokonkursową 22 odbywać sie będzie wystawa pokonkursowa. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w tym samym miejscu w piątek, 22 września, o godz. 15.00.


Wizualizacja przygotowana przez pracownię WXCA Sp. z o.o.

Przeczytaj także: W tym miesiącu poznamy wykonawcę zbiornika Racibórz Dolny