Na budowie obwodnicy Bolkowa (woj. dolnośląskie) rozpoczęto próbne wystrzały. Celem jest rozluzowanie gruntów skalistych, występujących w miejscu wykonywania wykopów pod drogę.
Budowa obwodnicy Bolkowa. Źródło: GDDKiA
Na fragmencie planowanej drogi mającej obsługiwać obwodnicę Bolkowa powstał częściowy wykop w gruntach nieskalistych i częściowo skalistych zwietrzałych i spękanych. Częściowy, ponieważ w niższych warstwach wykopu występują grunty skaliste zwarte (zieleńce oraz łupki zieleńcowe). Z twardością oraz układem skał nie poradziły sobie koparki z głowicami wyposażonymi w młoty hydrauliczne. W związku z tym zdecydowano się na użycie materiałów wybuchowych.
Planowane do wykonania prace strzałowe będą obejmowały m.in.: wiercenie otworów w gruncie skalistym, załadowanie w otwory materiałów strzałowych (nabojowanych), wykonanie tzw. przybitki, czyli wypełnianie otworów kruszywem, założenie systemu rurek do inicjacji nieelektrycznej ładunków. Kolejny krok to detonacja ładunków.
Obwodnica Bolkowa. Źródło: GDDKiA
Tego typu zabiegi będą prowadzone do momentu osiągnięcia rzędnej gwarantującej dokończenie prac z użyciem koparki z młotem hydraulicznym. Według szacunków, prace strzałowe obejmą około 6000 m3 gruntu skalnego.
Do tego na budowie obwodnicy Bolkowa trwają prace związane z wymianą gruntu w rejonie włączenia budowanej obwodnicy do drogi krajowej DK3 na wysokości miejscowości Jeżów.
Trwa budowa obwodnicy Bolkowa. Fot. GDDKiA
Obwodnica Bolkowa, o długości około 7,8 km, powstaje w ciągu dróg krajowych nr 3 i nr 5 – część trasy, o długości około 5,7 km, zostanie wybudowana po nowym śladzie. W ramach budowy obwodnicy powstaną: węzeł drogowy, trzy skrzyżowania jednopoziomowe, trzy estakady o łącznej długości 800 m oraz trzy wiadukty. Budowa ma się zakończyć w II kwartale 2020 r.
Przeczytaj także: Odwierty na A2 – znamy szczegóły
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.