Łukasz Lange, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, zapowiedział, iż wiosną br. na Kanale Gliwickim ruszą prace związane z likwidacją miejsc najbardziej ograniczających żeglugę
Kanał Gliwicki, śluza Rudziniec. Fot. Fot. Wikimedia Commons
Już od wielu lat trwa modernizacja śluz Kanału Gliwickiego – szlaku wodnego o długości ponad 41 km, który powstawał w latach 1933–1939, w miejsce istniejącego od początku XIX w. Kanału Kłodnickiego, a którego przepustowość pozostawiała wiele do życzenia. Do 2021 r. zmodernizowanych zostanie sześć śluz kanału (sześć śluz o różnicy poziomów od 4,2 do 10,4 m umożliwia pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku i końcu Kanału Gliwickiego), dlatego już niedługo będzie można skupić się na kolejnym kroku na drodze do udrożenienia kanału: pogłębieniu go.
Pogłębienie tej drogi wodnej jest konieczne. Kanał ma szerokość od 38 m do 41 m i pierwotnej głębokości do 3,5 m; łączy port Gliwice z portem na Odrze w Koźlu i dalej, przez Odrę, ze Szczecinem i siecią kanałów niemieckich. Powoli staje się ważnym szlakiem transportowym: w lipcu 2016 r. wpłynęły nań pierwsze (po pięciu latach przerwy) barki wiozące węgiel do elektrociepłowni we Wrocławiu. W całym 2018 r. kanałem przetransportowano ponad 200 tys. ton węgla i prześluzowano 16 tys. jednostek pływających (w 2017 r. było to 12 tys. śluzowań, a w 2016 r. – 5 tys.). Transport towarów wkrótce może jednak przestać być możliwy z uwagi na stan techniczny drogi: kanał uległ zamuleniu do tego stopnia, iż jego głębokość z 3,5 m zmniejszyła się do 1,8–2,2 m.
Wiosną zaczniemy usuwać na Kanale Gliwickim tzw. miejsca limitujące, które są dla nas najbardziej istotne. Będą to piąta i szósta sekcja kanału oraz ujście Kanału Kędzierzyńskiego na drugą sekcję – ogłosił dyrektor gliwickiego RZGW, zdradzając, że przygotowano już środki w wysokości 500 tys. zł. To będzie dynamiczna inwestycja utrzymaniowa. Jeżeli potrzebne będą większe wartości, zapewne będziemy próbować uzyskać je większe. Obecnie będziemy starali się zapewnić bezpieczny transport dla towarów oraz turystyki i rekreacji – zapewnił.
Modernizacja śluz Kanału Gliwickiego
W ramach Programu dla Odry 2006 udało się w latach 2004–2008 wyremontować południową komorę śluzy Kłodnica. Środki z budżetu Unii Europejskiej umożliwiły rozpoczęcie gruntownych modernizacji śluz Łabędy, Dzierżno, Rudziniec oraz Kłodnica.
Prace na śluzach w Rudzińcu i Kłodnicy zakończyły się w 2015 r. Rozpoczęto modernizacje śluz w Łabędach i Dzierżnie – prace na tych obiektach są obecnie zaawansowane w niemal 90 proc. i powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.
Trwa również modernizacja śluz Nowa Wieś oraz Sławięcice. Tam już dobijamy niemal do 73% zaawansowania realizacji. Nie ma żadnych zakłóceń, jeśli chodzi o harmonogram prac; termin zakończenia robót to jest 31 grudnia 2021 r. – podkreślił Lange.
Sezon nawigacyjny 2019 na Kanale Gliwickim rozpoczęto 25 marca. Prace modernizacyjne prowadzone są tak, by żegluga mogła się odbywać się jedną, akurat nieremontowaną, komorą każdej ze śluz.
Przeczytaj także: Kiedy będzie gotowy zbiornik Racibórz Dolny?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.