Skomplikowany proces, jakim jest budowa tunelu, wiąże się z koniecznością zaangażowania firm oferujących nie tylko generalne wykonawstwo, ale także dostawę wielu produktów i specjalistycznych usług związanych z wyposażeniem i eksploatacją obiektu. Szerzej o tym piszemy w artykule „Tunelowa (r)ewolucja. Kto w Polsce buduje tunele?”.

Prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej. W rozmowie z naszym kwartalnikiem Pan Profesor odpowiada na pytanie, czy to dla niego zwieńczenie kariery. Wyjaśnia też m.in., jaka budowa – mostu czy tunelu – jest większym wyzwaniem.

Dzięki zbudowanemu przez nas zasobowi sił własnych częściowo uodporniliśmy się na problem braku pracowników. Zwiększyliśmy zatrudnienie w ostatnich dwóch latach o ponad 20%. W tym samym czasie podnieśliśmy poziom wynagrodzeń, tak aby oferować kandydatom rynkowe stawki – mówi z kolei Dariusz Blocher, prezes Budimeksu S.A. To jeden z kilku ekspertów, reprezentujących największe firmy budowlane, jakich poprosiliśmy o podsumowanie 2018 r. i opisanie perspektyw na najbliższy czas.

W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), największy publiczny inwestor, wprowadziła spore zmiany w zakresie zamówień. Celem jest usprawnienie procedury przetargowej. Co się zmieniło, jakie są najważniejsze zmiany? O tym przeczytasz w artykule „Nowy rok, nowe zasady. GDDKiA zmienia reguły procedury przetargowej”.

W najnowszym numerze naszego kwartalnika poruszyliśmy także bardziej techniczne zagadnienia. Piszemy m.in. o analizie osiadania grupy palowej na podstawie wyników z próbnego obciążenia statycznego pala, wzmocnieniu podłoża palami przemieszczeniowymi IMBDP, a także o tym, co łączy Leonarda Da Vinci i współczesną technologię wbijania pali.

Wydanie online kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” (1/2019 [66]), dostępne jest tutaj. Zapraszamy!

Zachęcamy do lektury i prenumeraty periodyku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. Czasopismo możesz zamówić tutaj.