• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czas na rewitalizację Zalewu Zemborzyckiego

Opublikowano: 01-10-2019 Źródło: PGW Wody Polskie

Zalew Zemborzycki zasilający podziemny zbiornik wody pitnej i stanowiący źródło wody dla Elektrociepłowni Wrotków, jest w znacznym stopniu zdegradowany. Zaprezentowano koncepcję rewitalizacji i przebudowy zbiornika. Jej wykonawca, firma WTU, pokazał rozwiązania wariantowe przebudowy czaszy i budowli hydrotechnicznych zbiornika z uwzględnieniem jego funkcji i obszaru oddziaływania.


Zalew Zemborzycki. Fot. Adobe Stock/ Rafa Zalew Zemborzycki. Fot. Adobe Stock/ Rafa
  • Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego wymaga przebudowy czaszy i budowli hydrotechnicznych
  • Migrację ryb ma umożliwić seminaturalna przepławka
  • Konieczne jest też stworzenie strefy buforowej pomiędzy polami uprawnymi, a Bystrzycą

Kluczowe funkcje zbiornika to zagwarantowanie w korycie rzeki Bystrzycy przepływu nienaruszalnego, rezerwuar (retencja) wody, zasilanie podziemnego zbiornika wody pitnej, pobór wody na potrzeby Elektrociepłowni Wrotków, zmniejszenie zagrożenia powodziowego dla miasta Lublina, miejsce rekreacyjno-sportowe, gospodarka rybacka.

Jednak obecnie jest zdegradowany zarówno pod względem technicznym jak i przyrodniczym. Bez działań naprawczych jego stan będzie się pogarszał. Główne zagrożenia to braki konstrukcyjne budowli – tu konieczne będą prace w obrębie zapory czołowej oraz czaszy zbiornika. By umożliwić migrację ryb powstanie seminaturalna przepławka.

Poważnym problemem Zalewu Zemborzyckiego jest wypłycanie zbiornika, znaczny dopływ biogenów ze źródeł rolniczych, w związku charakterem zagospodarowania zlewni bezpośredniej zbiornika oraz sinicowe zakwity wód zbiornika, którym sprzyjają istniejące uwarunkowania termiczne i troficzne.

Aktualny stan Zalewu Zemborzyckiego. Źródlo: PGW Wody Polskie Aktualny stan Zalewu Zemborzyckiego. Źródlo: PGW Wody Polskie


Koncepcja programowo–przestrzenna rewitalizacji i odbudowy zbiornika obejmuje działania naprawcze w formie wariantowej, których celem jest zwiększenie głębokości i objętości zbiornika, usunięcie osadów zbiornikowych, stanowiących jedno z potencjalnych źródeł biogenów, zmniejszenie ryzyka potencjalnych zakwitów sinicowych wód, poprawa bezpieczeństwa pracy zbiornika – czytamy w komunikacie.

Po rewitalizacji nadejdzie czas na działania długofalowe, takie jak wspomaganie odbudowy biocenoz wodnych, w tym makrofitów oraz kształtowanie racjonalnej gospodarki wędkarskiej w zbiorniku, stałe monitorowanie i kontrolowania stanu ekologicznego zbiornika, zwłaszcza z uwzględnieniem tych zjawisk i procesów, które przyczyniły się do degradacji jego ekosystemu.

Ważna będzie też edukacja – wiedza o przyczynach powstawania sinicowych zakwitów wody i ich konsekwencji. Celem tych działań byłoby utworzenie strefy buforowej pomiędzy polami uprawnymi, a rzeką Bystrzycą oraz prowadzenie upraw w układzie równoległym do rzeki.

Zalew Zemborzycki zbudowano w latach 1970–1974. Jego powierzchnia wynosi 2,78 km2, a głębokość do 4 m. Jego pojemność całkowita to 6,12 mln m3. Jest to zbiornik retencyjno-rekreacyjny na Bystrzycy w granicach Lublina.

Przeczytaj także: Podpisano umowę na projekt stopnia wodnego Ścinawa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!