Podczas konferencji, które organizowane są przez Wydawnictwo INŻYNIERIA, zawsze staramy się przeznaczyć jak najwięcej czasu na rozmowy branżowe – tym razem poświęcimy na nie cały dzień. Tempo zmian w zakresie rozwiązań technologicznych związanych z tymi realizacjami zobowiązuje nie tylko do propagowania tychże zmian, lecz również do podejmowania dyskusji na ich temat – podkreśla Monika Socha-Kośmider, Przewodnicząca Konferencji. Dlatego też od tegorocznej Konferencji wprowadzamy nowość, a mianowicie fora dyskusyjne, w trakcie których przedstawiciele świata nauki, firm, jak również inwestorów oraz uczestników odniosą się do konkretnych zagadnień związanych z realizacjami geoinżynieryjnymi w budownictwie kubaturowym oraz inżynierii lądowej. Głównym celem wydarzenia będzie wspólne wskazanie konkretnych rozwiązań, które ułatwią realizację inwestycji z różnych obszarów budownictwa.

5 grudnia br., ostatniego dnia konferencji, odbędą się dwa fora dyskusyjne. W trakcie pierwszego poruszymy temat nowych wyzwań geoinżynieryjnych w budownictwie kubaturowym. Dyskusję poprowadzą: Mariusz Leszczyński z Komitetu Technicznego KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz Piotr Rychlewski z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Wraz z bardzo szybkim rozwojem metod badawczych, analitycznych oraz rozwiązań materiałowych i technologii wykonawstwa robót wznosimy coraz to bardziej zaawansowane technicznie obiekty kubaturowe. Budujemy je coraz częściej w ścisłej zabudowie miejskiej, w trudnych warunkach geotechnicznych, posadawiając je coraz głębiej. Dlatego dyskusja obejmie m.in. kwestię prowadzenia prac geotechnicznych w ograniczonej przestrzeni istniejącej zabudowy, wyzwania związane z koordynacją i uzgodnieniami projektowymi przy udziale wielu stron zaangażowanych w proces projektowania, rolę studiów przedprojektowych oraz badań geotechnicznych, coraz głębsze wykopy i związane z nimi odwodnienia, i wiele innych.

Po krótkiej przerwie przejdziemy do debaty na temat wyzwań geoinżynieryjnych w budownictwie infrastrukturalnym. Poprowadzą ją Joanna Bzówka z Politechniki Śląskiej oraz Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej. W tym wypadku poruszone zostaną takie tematy, jak czas realizacji robót i rozwiązania technologiczne skracające czas wyłączeń przy przebudowie infrastruktury drogowej i kolejowej, techniki wgłębnego mieszania i stabilizacji masowej, pale gotowe do natychmiastowego obciążenia kontrola zakresu robót w trybie online, względy ekologiczne i monitoring wpływu na otoczenie, komunikacja z klientem i BIM, komunikacja online z otoczeniem placu budowy, techniki bezurobkowe, rola badań R&D. standaryzacja i ewaluacja wymagań odnośnie do przemieszczeń, deformacji i właściwości filtracyjnych efektów robót geotechnicznych (hydrotechnicznych, drogowych, mostowych).

Konferencja Geoinżynieria w Budownictwie w skrócie: w ramach pierwszego dnia wydarzenia odbędą się warsztaty, a kolejne dwa dni poświęcone zostaną na wystąpienia ekspertów i, co jest nowością, fora dyskusyjne. 4 grudnia w trakcie uroczystej gali odbędzie się ceremonia wręczenia statuetek TYTAN 2019. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach w obszarze geoinżynierii: projekt/realizacja oraz produkt/technologia.

Wszystkie informacje na temat Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie” znajdują się na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: Geotechnika w budownictwie i infrastrukturze komunikacyjnej