Falochron północny zostanie połączony z istniejącym już falochronem wyspowym. Składać się będzie z rdzenia w postaci 18 wielkogabarytowych prefabrykowanych skrzyń żelbetowych (kesonów), z czego sprefabrykowano już 17, a 16 jest ustawionych i zasypanych. Ponadto złożą się nań rozpraszający obrzut kamienny od strony północnej oraz nadbudowa żelbetowa wykonywana z prefabrykatów i betonu in-situ.

Falochron wschodni (nowy) składać się będzie z aż 20 kesonów, rozpraszającego obrzutu kamiennego od strony zachodniej, a także nadbudowy żelbetowej wykonywanej z prefabrykatów i betonu in-situ.

Łączna długość falochronów wyniesie około 1700 m. Wymiary kesonów to około 50 m długości, około 15,5 m szerokości w stopie a około 10 m w trzonie, 13,5 m wysokości. Prefabrykacja tych elementów odbywa się w Porcie Gdańsk, na terenach stoczniowych Wyspy Ostrów.  

Budowa każdego z elementów z uwagi na jego wysokość i ograniczenia głębokości w akwenie portowym odbywa się w trzech fazach:

  1. betonowanie stopy na doku pływającym w szalunku tradycyjnym,
  2. ustawienie na wykonanej stopie szalunku ślizgowego oraz betonowanie ścian do wysokości około 7 m z jednoczesnym zanurzaniem doku,
  3. wodowanie skrzyni oraz kontynuacja betonowania do docelowej wysokości w szalunku ślizgowym z jednoczesnym zanurzeniem skrzyni celem utrzymania jej stateczności.

Zastosowanie skrzyń pływających jako rdzenia budowli hydrotechnicznych wykorzystywano do tej przy budowie Portu Gdynia (prefabrykacja odbywała się na plażach, skrzynie spławiano w ramach prac czerpalnych związanych z budową akwenów portowych) i Portu Północnego (prefabrykacja w porcie wewnętrznym w wybudowanym do tego celu suchym doku). Jednakże podczas tej modernizacji po raz pierwszy w Polsce wykorzystuje się technologię ślizgową, która pozwala na prefabrykację elementów w cyklu około siedmiu dni przy pracy 24/7.

Zadanie wykonuje konsorcjum PORR S.A., Rover Maritime SL i Roverpol sp. z o.o.

Przeczytaj także: W Singapurze powstaje największa na świecie fabryka biopaliw