Partnerzy portalu

Pierwsza zbudowana przez Polaków śluza na Mazurach

Opublikowano: 18-05-2020 Źródło: Wody Polskie, inyznieria.com, PAP

Po około półtora roku (umowę podpisano w październiku 2018 r.) kończą się prace związane z budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie (woj. warmińsko-mazurskie). Nowa śluza, która połączy jeziora Bełdany i Guzianka z Jeziorem Nidzkim, do użytku oddana zostanie prawdopodobnie w czerwcu.


Tak będzie wyglądać śluza Guzianka II. Źródło: Wody Polskie Warszawa Tak będzie wyglądać śluza Guzianka II. Źródło: Wody Polskie Warszawa

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową Guziankę uruchomimy już w czerwcu. Zależy nam, aby odkorkować ruch na jeziorach – Polską Agencję Prasową poinformowała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowa białostockiego oddziału Wód Polskich. Podkreśliła, że będzie to pierwsza na Mazurach śluza zbudowana przez Polaków; wszystkie wcześniej istniejące powstały w czasach Prus Wschodnich.

Długość użyteczna komory nowej śluzy to 50 m, a szerokość komory – 7,5 m. Inne główne parametry: minimalna głębokość – 2 m, minimalny prześwit pionowy (pod mostem) – 4 m.

 Źródło: Wody Polskie Warszawa Źródło: Wody Polskie Warszawa

Na budowę zdecydowano się, ponieważ śluza Guzianka I, łącząca jeziora Guzianka Mała i Bełdany, jest najbardziej eksploatowanym tego typu obiektem w kraju. W 2019 r. zanotowano 15 tys. prześluzowanych jednostek. Stary obiekt, który powstał w 1879 r., znajduje się jednak w złym stanie. Modernizację uważa się za konieczność, ale będzie to wymagać całkowitego jej zamknięcia. M.in. właśnie z tego powodu powstaje Guzianka II, która, zgodnie z założeniami, najpierw będzie obsługiwać ruch podczas remontu starej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego między jeziorami Bełdany i Nidzkie.

Śluza Guzianka II powstaje w ramach pierwszego etapu projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej  z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka”. Elementem pierwszego etapu są też udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie–Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie. Wartość tego etapu to ponad 30 mln zł. Jest realizowany w ramach współpracy kilku instytucji: Wód Polskich oddział Warszawa oraz gmin: Mikołajki, Ryn, Ruciane-Nida, Pisz, Giżycko. Liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

Przeczytaj także: Za rok ma się zakończyć modernizacja śluz Kanału Gliwickiego

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!