• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Skomplikowane warunki na budowie drogi S6. Jak sobie poradzono?

Opublikowano: 24-07-2020 Źródło: Keller Polska, inzynieria.com

Pod koniec minionego roku rozpoczęła się budowa odcinka drogi ekspresowej S6 Luzino–Szemud. Fragment będzie mieć 10,3 km długości. Powstanie 13 obiektów inżynieryjnych, w tym dwa mosty i dwie estakady. By w odpowiedni sposób posadowić część z nich, trzeba wzmocnić podłoże. Tak jest m.in. w przypadku mostu o długości 62,5 m i szerokości 26,5 m.


Fot. Keller Polska Fot. Keller Polska

Zadanie to generalny wykonawca, Budimex, powierzył firmie Keller Polska, która zastosowała kolumny DSM o rekordowej średnicy 240 cm. Jak poinformowano, ze względu na skomplikowane warunki hydrogeologiczne w rejonie doliny rzeki Bolszewki, gdzie zwierciadło wody gruntowej stabilizuje się na wysokości do kilku metrów powyżej powierzchni terenu, zaproponowaliśmy wykonanie posadowienia mostu MS – 55 i wzmocnienia podłoża na dojazdach w technologii kolumn DSM.

Bolszewka to dopływ Kanału Reda. Przepływa przez Smażyno, Luzino, Gościcino i Bolszewo. Ma 31,4 km długości.

Fot. Keller Polska Fot. Keller Polska

Metoda DSM (ang. Deep Soil Mixing) polega na mieszaniu gruntu na mokro (inaczej wgłębne mieszanie gruntu): wykonuje się pojedyncze kolumny, rzędy lub też 100% masową stabilizację. W taki sposób wzmocniony grunt jest bardziej wytrzymały, do tego charakteryzuje się niższą wodoprzepuszczalnością i ściśliwością.

Wcześniej, w ramach tej samej budowy, do posadowienia podpór jednej z estakady, o długości ponad 203 m i szerokości prawie 29 m, postanowiono wykorzystać pale CFA o średnicy 800 mm. Tamto zadanie także zlecone tej samej firmie.

Budowa drogi S6

Odcinek S6 Luzino–Szemud to część tzw. Trasy Kaszubskiej. Będzie miał po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. Zaplanowano też budowę np. węzła Szemud, ponadto przebudowanych będzie 4,7 km istniejących dróg, powstanie prawie 10 km nowych (lokalnych).

Cała droga S6 będzie mieć około 330 km, połączy aglomerację szczecińską z Trójmiastem. Trasę wyznaczono równolegle do wybrzeża Bałtyku.

Przeczytaj także: Statki, pojazd podwodny, samolot – Orlen skończył badać Bałtyk

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!