Stabilny fundament to – dosłownie i w przenośni – podstawa każdej budowy. Podczas realizacji inwestycji, czy to infrastrukturalnej, czy kubaturowej, należy zatem oprzeć się o sprawdzone technologie, które pozwolą na efektywne prowadzenie prac i dzięki którym realizacja projektu zakończy się sukcesem. Warto też dobrze zapoznać się z ich mocnymi stronami oraz z ograniczeniami, jakie ze sobą niosą.
- Jet grouting (pod nazwą Soilcrete®) pojawił się w 1979 r. na rynku niemieckim
- Początkowo był wykorzystywany do wykonywania niewielkich podchwyceń fundamentów
- Obecnie wykorzystywany jest na szeroką skalę, m.in. do kontroli wód gruntowych lub wykopów w niestabilnym podłożu czy uszczelnienia dna wykopów
Jet grouting (Soilcrete®) jest sprawdzoną, efektywną metodą, pozwalającą m.in. na odpowiednią kontrolę wód gruntowych lub wykopów w niestabilnym podłożu czy podchwycenie fundamentów.
Jak to działa? W iniekcji jet grouting wykorzystuje się wysokoenergetyczny strumień płynu do wytworzenia scementowanego gruntu w postaci kolumn i sektorów.
Iniekcja wysokociśnieniowa wytwarza bryły cementogruntu (Soilcrete®) za pomocą monitora zamontowanego na końcu żerdzi wiercących. Proces rozpoczyna się od wkręcenia monitora iniekcji wysokociśnieniowej na żądaną głębokość. Następnie przez dysze w monitorze zaczyna wydostawać się z dużą prędkością zaczyn cementowy (opcjonalnie z wodą i powietrzem). Zaczyn wycina i miesza grunt w trakcie wyciągania i obracania monitora – wyjaśnia firma Keller.
Uniwersalność Soilcrete®: nie jedna, a trzy metody
Realizowane inwestycje zawsze różnią się wieloma czynnikami, m.in. rodzajem gruntu, w którym prowadzone są roboty. Dlatego w zależności od zastanych warunków można zastosować jedną z trzech metod w obrębie technologii Soilcrete®: system pojedynczego medium (tylko zaczyn cementowy), system podwójnego medium (zaczyn cementowy otoczony powietrzem) lub system potrójnego medium (woda otoczona powietrzem oraz osobno podawany zaczyn cementowy).
Co istotne, każdy z tych systemów jest skuteczny w bardzo szerokim spektrum gruntów, w tym pyłach oraz iłach. Wśród innych zalet technologii można wymienić wyjątkową elastyczność projektowania z jej wykorzystaniem, możliwość stosowania w ograniczonych przestrzeniach (np. w piwnicach) czy oszczędność czasu.
Warto wiedzieć więcej, by pracować efektywniej
3 września br. eksperci firmy Keller opowiedzą więcej na temat technologii Soilcrete®, wskażą wszystkie jej zalety, które ułatwiają realizację prac geotechnicznych i pozwalają na wykonanie nawet najtrudniejszych zadań.
Jednocześnie zwrócą też uwagę na ograniczenia związane ze stosowaniem tej metody – oraz na to jak sobie z nimi poradzić.
Podczas spotkania poruszone zostaną również zalecenia dla procesu budowlanego w kontekście kontroli jakości przygotowania budowy, zalecenia dla projektowania i metody projektowania (wraz ze schematami obliczeniowymi).
Nie zabraknie również przykładów realizacji i zastosowania technologii – ponieważ najlepiej uczyć się na doświadczeniach innych.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w webinarze: poświęcony na niego czas to inwestycja w łatwiej, szybciej i pewniej realizowane zamówienia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.