Fundusz Dróg Samorządowych uzyskał kolejną akceptację nowego budżetu. Zapotrzebowanie na przebudowę dróg jest olbrzymie i w tym kontekście szczególnie ważne staje się dobre wykorzystanie otrzymywanych środków. Podczas przebudowy dróg gminnych i powiatowych stabilizacja gruntu przy zastosowaniu cementu lub innych spoiw jest już powszechnie stosowana. Stanowi jeden z ważniejszych etapów przygotowania podłoża. Jednakże podczas stabilizowania gruntu warto położyć nacisk na jego jeszcze lepszą ochronę przed niszczącym działaniem wody oraz mrozu. Umożliwiają to sprawdzone już w naszych warunkach nowe rodzaje stabilizacji. Wbudowanie odpowiedniej warstwy stabilizacji hydrofobowej jest tego dobrym przykładem, a do tego stabilizacja hydrofobowa pomaga wprost uzyskać oszczędności. Sprawdź, dlaczego to takie ważne.
Fot. Nascon
Hydrofobowa stabilizacja gruntu chroni podłoże przed podciąganiem wody. Dzięki temu warstwy konstrukcji i cała droga podczas przyszłej eksploatacji jest bardziej odporna na niekorzystne i często zmieniające się warunki. Zdecydowanie dłużej pozostaje w dobrym stanie. Dla inwestorów, łącznie z tymi którzy korzystają z Funduszu Dróg Samorządowych, jest to wyjątkowo ważne, gdyż generuje długoterminowe oszczędności. Dlatego dowiedz się więcej o stabilizowaniu gruntu spoiwami hydrofobowymi.
Jak działa hydrofobowa stabilizacja gruntu?
Odpowiednio dobrane materiały hydrofobowe, czyli odpychające wodę, pozwalają na stworzenie bezpośrednio na placu budowy warstwy, która umożliwia bezpieczne funkcjonowanie przyszłej drogi, także na gruntach trudnych, spoistych. Warstwa przygotowana w ten sposób będzie bowiem pracować w jednej fazie i bez spękań. Dzieje się tak dlatego bo środki hydrofobowe trwale podniosą odporność gruntu na wsiąkanie wody, a stabilizowane podłoże czy nawet jedna z warstw konstrukcji zyska nowe, korzystniejsze cechy. W firmach zajmujących się technologią stabilizacji (producenci lub firmy wykonujące usługi stabilizacji) można uzyskać dużo informacji pomocnych w analizie konkretnych sytuacji z którymi zmierzają się inwestorzy i projektanci. Są też firmy specjalizujące się wyłącznie w tej technologii (np. https://www.nascon.pl/), u których można uzyskać kompleksowe informacje techniczne czy nawet pełne wsparcie na budowie inżynierów, zajmujących się technologią stabilizacji hydrofobowej od ponad 10 lat.
Korzyści z wykorzystania spoiw hydrofobowych
Podbudowy o właściwościach hydrofobowych zyskują na znaczeniu. Coraz więcej dróg jest przebudowywanych, a koszty tych inwestycji są zawsze brane pod uwagę. Bardzo często drogowcy mają do czynienia z gruntami gliniastymi i podmokłymi. Tworząc hydrofobowe warstwy rozwiązuje się problem podmokłego spoistego podłoża bez utraty jakości, przy jednoczesnym zoptymalizowaniu kosztów. Budowa jest tańsza, a efekty pracy zadowalają nawet wymagających inwestorów. Zakres robót ziemnych maleje, gdyż udział warstwy stabilizującej w konstrukcji zostaje zwiększony, często nawet częściowo zastępując kruszywo. Takie działanie daje również możliwość skrócenia czasu realizacji inwestycji.
Jakie są koszty stabilizacji hydrofobowej?
Stabilizacja hydrofobowa może w bezpieczny sposób, bez utraty trwałości, istotnie zmniejszyć koszty konstrukcji drogi, nawet o 30%. SEKOCENBUD publikuje koszty stabilizacji hydrofobowej, jednakże należy pamiętać, że poprawna analiza kosztów prowadzona musi być dla całej konstrukcji. Uzyskiwane oszczędności sprawiają, że z technologii stabilizacji hydrofobowej chętnie korzystają inwestorzy, projektanci i wykonawcy szukający rozwiązań. Oznacza to też, że można bardziej efektywnie wykorzystać środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Co więcej, nie ma już żadnych barier dla jej stosowania, bo dotychczasowe doświadczenia z polskich dróg powodują, że obecnie praktycznie każda firma zajmująca się stabilizacją gruntu posiada taką technologię w swojej ofercie i z chęcią podejmie jej wykonania oraz udzielenia gwarancji. Dzięki dodatkowej ochronie całej konstrukcji drogi (włącznie z asfaltami) ma się bowiem pewność, że droga zostanie wybudowana na dobrze przygotowanym podłożu, które przez długi czas oprze się negatywnemu wpływowi wód gruntowych.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.