• Nowe falochrony mają być osłoną dla całego portu
  • Mimo pandemii, ubiegły rok był dla Portu Gdynia rekordowy
  • Priorytetem jest budowa głębokowodnego portu zewnętrznego

Rolę inwestora pełnić ma urząd; spółka będzie inwestorem zastępczym. Strony mają współpracować na etapie przygotowania i realizacji inwestycji, w tym przede wszystkim w trakcie opracowywania dokumentacji przetargowej i prowadzenia postępowań, przygotowania dokumentacji technicznej oraz samej budowy falochronów. Port odpowiedzialny będzie za zaprojektowanie falochronów oraz wybór generalnego wykonawcy. Falochrony powstać mają do końca 2027 r.

Dostosowujemy jakość infrastruktury do rosnących oczekiwań rynku. Poprzez inwestycje poprawia się pozycja konkurencyjna portu w basenie Morza Bałtyckiego. Co więcej, nowe falochrony staną się osłoną dla całego portu, który jest portem podwójnego przeznaczenia, a ponadto portem o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania polskiej gospodarki. Dzięki realizowanym inwestycjom wzmacniamy rolę Polski w transeuropejskiej sieci transportowej - powiedział Adam Meller, prezes ZMPG S.A.

Port Gdynia jak plac budowy

Budowa nowych falochronów to element większego zamierzenia inwestycyjnego w porcie wewnętrznym. Największe obecnie prowadzone zadanie to pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Tor podejściowy zostanie pogłębiony z 14 do 17 m na odcinku o długości 3714 m; będzie też poszerzony ze 150 do 280 m. Robotami objęto fragment od falochronu głównego w stronę zatoki – to inwestycja prowadzona przez Urząd Morski. Port Gdynia, który w 1923 r. stał się oknem Polski na świat, wchodzi w nowy etap rozwoju, będący kolejnym krokiem ku nowoczesności oraz zwiększeniu atrakcyjności i konkurencyjności na rynku usług portowych – stwierdził kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Skąd pieniądze na falochrony?

We wrześniu minionego roku Sejm podjął decyzję o dokapitalizowaniu portów morskich obligacjami o wartości 1 mld zł. Port Gdynia otrzymał papiery wartościowe warte 673 mln zł. Środki przeznaczone są na budowę falochronów zewnętrznych. Ich budowa umożliwi dalszy rozwój, w tym realizację zadania priorytetowego, czyli budowę portu zewnętrznego. Zgodnie z planami, głębokowodny port zewnętrzny powstanie w oparciu o istniejące Nabrzeże Śląskie. Powierzchnię Portu Gdynia zwiększy o 151 ha, zdolności przeładunkowe o 2,5 mln TEU.

Mimo światowego spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią, w 2020 r. w Porcie Gdynia osiągnięto rekordowy wynik przeładunków – ponad 24,6 mln ton. Jako jedyny polski port zakończył go ze wzrostem – 2,9% w stosunku do 2019 r.

Przeczytaj także: Port Gdynia coraz bliżej budowy portu zewnętrznego