• Podczas robót zostaną wykorzystane rury o długościach od 18 m do 21 m
  • Wszystkie stalowe rury ważą 9600 ton
  • Przebudowanych zostanie ponad 1000 m nabrzeży Czeskiego i Słowackiego

Pierwsze rury już osadzone

Pierwsze rury o długości 21 m i średnicy 0,914 m osadzono w dnie na nabrzeżu Czeskim. Łączna długość przebudowywanych nabrzeży Czeskiego i Słowackiego przekracza 1000 m. Zaczynamy pogrążanie rur, które posłużą do posadowienia nabrzeża – mówi Piotr Arabczyk, dyrektor kontraktu z firmy NDI, generalnego wykonawcy prac z Sopotu. Rury pogrążane są za pomocą wibromłota. Na tej konstrukcji budowane będzie nowe nabrzeże, które posłuży do przeładunku towarów – dodaje.

Te prace są prowadzone w ramach pierwszego etapu budowy nabrzeża Czeskiego (316,5 m), zadanie ujętego w projekcie „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”.


Roboty od jesieni 2020 r.

Prace na nabrzeżach Czeskim i Słowackim trwają od jesieni 2020 r. Do wzmacniania gruntu zostanie wykorzystanych 9600 ton stalowych rur o przekrojach 0,914 i 0,813 m i długościach od 18 do 21 m. Nabrzeże Czeskie jest w trakcie rozbiórki, demontaż czeka też rampę ro-ro. Po drugiej stronie Kanału Dębickiego powstały droga technologiczna i place składowe wzdłuż nabrzeży Norweskiego i Duńskiego.

Kolejne planowane prace

Najbliższe plany to prace branżowe na nabrzeżu Czeskim oraz przygotowania pola odkładu na wyspie Ostrów Mileński. Pole odkładu na wyspie Ostrów Mieleński zaczniemy budować na przełomie kwietnia i maja. Posłuży ono do magazynowania całego urobku, który będzie czerpany z dna Kanału Dębickiego specjalnymi rurociągami – mówi Piotr Arabczyk. Prace czerpalne chcielibyśmy rozpocząć na koniec tego roku – dodaje.

Źródło: Grupa NDI

Modernizacja nabrzeży i pogłębienie akwenu

Wykonawca przebuduje około 1000 m nabrzeży Czeskiego i Słowackiego, zmodernizuje infrastrukturę techniczną na ich bezpośrednim zapleczu i przystosuje je do planowanej głębokości. Ponadto wybuduje ponad 1080 m nowych nabrzeży Norweskiego i Duńskiego. Kanał Dębicki będzie poszerzony ze 120 m do 200 m. W tym celu dojdzie do wybrania ziemi na odcinku zachodniego brzegu Ostrowa Grabowskiego oraz pogłębienia basenu do głębokości technicznej 12,5 m. Kolejnym zadaniem jest wykonanie umocnienia dna z tzw. materaca betonowego, który zabezpieczy nabrzeża przed ruchem śrub okrętowych statków. Na polu odkładu zostanie złożony urobek wydobyty podczas prac czerpalnych – około 1,5 mln m3.

Projekt „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt prac to 343,1 mln zł. Inwestorem projektu jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, wykonawcą sopocka firma NDI, a nadzór nad projektem pełni SWECO.

Przeczytaj także: Kraków: zabezpieczenie wykopu w gruntach słaboprzepuszczalnych