Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, który odpowiada za realizację inwestycji w tym rejonie, nie stwarza to niebezpieczeństwa dla całej konstrukcji. Do wychylenia ścianki szczelnej doszło na niewielkim odcinku. Nie jest to nic nadzwyczajnego przy tego typu budowlach (…). Sytuacja jest już opanowana. Następstwa działania fal zostaną usunięte w sposób standardowy, zaakceptowany przez nadzór autorski – wyjaśnia inwestor.

Na Mierzei Wiślanej trwa budowa kanału żeglugowego, który ma wykorzystać potencjał portu w Elblągu (umożliwi m.in. wpływanie tam jednostek o zanurzeniu do 4 m). Uzyskana w ten sposób droga wodna będzie miała od 60 do 120 m szerokości i 22 km długości. Budowa toru wodnego pozwoli skrócić drogę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem w Elblągu o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.

Obecnie realizowany jest pierwszy etap przedsięwzięcia, obejmujący budowę Portu Osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym i budynków kubaturowych, w tym kapitanatu Nowy Świat wraz z instalacjami i parkingami. W ramach tej części powstanie również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą niezakłócony przejazd nad kanałem, a także powstanie punkt widokowy. Na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany będzie urobek, a docelowo stanowić będzie siedlisko dla ptaków.

Ważnym elementem prac jest przekop mierzei, wykonywany na długości 1,3 km i głębokości 5 m. Więcej na temat prowadzonych w tym rejonie robót znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ.