Co prawda zakończyły się już zasadnicze prace czerpalne w ramach zadania „Pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m”, nie oznacza to jednak finału wszystkich robót.
Zdjęcie z marca 2021 r. Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Obecnie na torze Świnoujście-Szczecin prowadzone jest profilowanie skarp i niwelacja dna. Poza tym, przy obu sztucznych wyspach odbywa się montaż kamienia hydrotechnicznego (umacnianie skarp podwodnych), a także trwają prace palowe przy budowie przystani dla statków. Roboty toczą się też w obszarze obrotnicy Orli Przesmyk – to umacnianie i profilowanie skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim, Wielkiej Kępie i Radolinie, jak również instalacja geowłókniny i kamienia hydrotechnicznego. W Porcie Szczecin umacniane są skarpy podwodne przy nabrzeżu Żeglarskim (przy nabrzeżach BONn i HUK prace już zakończono).
W najbliższych tygodniach na torze wodnym powinny rozpocząć się roboty podczyszczeniowe. Koniec wszystkich prac ma nastąpić w marcu 2022 r. Celem pogłębiania toru Świnoujście-Szczecin jest uzyskanie większego zanurzenie statków zawijających do portu w Szczecinie – obecnie to 9,15 m, a ma być około 11 m.
Budowa sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim
Wydobyty podczas prac na torze urobek (23 mln m3) postanowiono wykorzystać do budowy wspomnianych sztucznych wysp o łącznej pojemności 40 mln m3. Zgodnie z planem, jedna z nich pozostanie czynnym polem refulacyjnym, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, jakie będą prowadzone przez kilkanaście kolejnych lat. Na obu przewidziano nasadzenie roślinności.
Zobacz także: Historyczna inwestycja w Elblągu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.