Zapora czołowa zbiornika Wilkówka w Wilkowicach w powiecie bielskim (woj. śląskie) jest w tak złym stanie technicznym, że stanowi realne zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi oraz mienia wielkich rozmiarów. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach rozpoczęły rozbiórkę tego obiektu hydrotechnicznego.
Fot. Wody Polskie RZGW w Gliwicach
Zbiornik nie funkcjonował właściwie już od czasu oddania go do użytku w 2013 r. Zbudowano go jako obiekt wielofunkcyjny, miał zapobiegać wezbraniom na potoku Wilkówka, przeciwdziałać skutkom suszy, stanowić rezerwuar wody dla mieszkańców na wypadek jej niedoborów oraz do celów gaśniczych. Nigdy tych funkcji nie spełnił. Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór stwierdził, że od 2015 r. korpus zapory pozostawał w złym stanie technicznym i nie mógł bezpiecznie piętrzyć wody. W maju 2019 r. po kilku deszczowych dniach obiekt o pojemności 30 tys. m3 w niekontrolowany sposób wypełnił się wodą i groził przerwaniem zapory. Ewakuowano kilkudziesięciu mieszkańców zabudowań poniżej czaszy, a wodę przepompowywano do koryta potoku.
Ostatecznie, po ocenie stanu technicznego, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w Warszawie wydał 27 września 2019 r. decyzję nakazującą rozbiórkę zapory czołowej zbiornika Wilkówka w Wilkowicach wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową: budowlą przelewowo-upustową z komorami czerpnymi i kanałem odprowadzającym, budynkiem sterowni, ubezpieczeniem czaszy zbiornika wraz z drogą technologiczną do celów pożarowych i uporządkowanie terenu po rozbiórce.
Fot. Wody Polskie RZGW w Gliwicach
Powierzchnia zbiornika to prawie 7 tys. m2, a zapora czołowa ma 106 m długości i 5,2 m szerokości. Demontaż zajmie pięć miesięcy i pochłonie prawie 3 mln zł ze środków własnych gliwickich Wód Polskich.
W Polsce jest ponad 30 tys. budowli piętrzących różnego typu i o zróżnicowanych parametrach. Większość pochodzi z lat 70. i 80. XX w., jednak do tej pory nie prowadzono planowanych rozbiórek. Obiekt w Wilkowicach jest pierwszy. Po zakończeniu prac zaplanowano odtworzenie budowli w nowym kształcie i położeniu względem potoku. Zachowana zostanie zapora przeciwrumowiskowa na potoku Wilkówka, niecka wypadowa oraz elementy czaszy zbiornika, stanowiące jednocześnie zabezpieczenie drogi gminnej (ul. Harcerska) i mostu w jej ciągu na wysokości zbiornika – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: W Kotlinie Kłodzkiej powstał zbiornik przeciwpowodziowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.