• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Renowacja zabytkowej śluzy w Gdańsku

Opublikowano: 19-11-2021 Źródło: Wody Polskie

W Gdańsku trwa przebudowa stopnia wodnego Przegalina. W ramach prac renowacji poddana została zabytkowa śluza północna węzła wodnego. Głównym celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Żuław Gdańskich.


Śluza Przegalina Południowa. Widok na wrota dolne i maszynownie śluzy. Fot. rzgw.gda.pl Śluza Przegalina Południowa. Widok na wrota dolne i maszynownie śluzy. Fot. rzgw.gda.pl

Na fragmentach ceglanych ścian nawarstwiły się sól oraz osady, a zachowana spoina uległa licznym uszkodzeniom i zabrudzeniom. W najgorszym stanie był pas o szerokości do 2 m z okładziny ceglanej, na poziomie zmiennego lustra wody – spoina została tu całkowicie wypłukana. Źle wyglądały także fragmenty komory wykonane z granitowych ciosanych kamieni. Prognozy dla stanu śluzy nie były pomyślne. Z uwagi na fakt, że mury znajdują się pod kanałem wodnym, konstrukcja była stale narażona na zawilgocenie.

Elementy wyposażenia, które zachowały się mimo iż śluza od wielu lat (od 1992 r.), jest nieczynna, przeznaczone zostały do renowacji. Pracom poddano m.in. oryginalne zaczepy cumownicze dla jednostek pływających, schody z bloków granitowych oraz metalowe drabinki, a także wziernik kontrolny i nastawnik, które są zabytkami sztuki stoczniowej.

Źródło: Wody Polskie Źródło: Wody Polskie

Celem prac jest zahamowanie destrukcji zabytku i zabezpieczenie go przed zniszczeniem, do którego dochodzi wskutek działania kwasu siarkowego i tlenków azotu, obecnych w zanieczyszczonym powietrzu czy opadach atmosferycznych.

Dotychczas udało się udrożnić odparowywanie wody, ręcznie usunąć nawarstwienia węglanu wapnia oraz zlikwidować wysokie zasolenie muru. Poddano także konserwacji fragmenty wykonane z cegły – zostały one przemurowane z cegły klinkierowej. Oprócz tego uzupełniono część muru i spoiny, odnowiono elementy metalowe, a ceglany cokół poddano impregnacji i hydrofobizacji. W ramach zadaniach renowację i naprawę przeszła także maszynownia.

Źródło: Wody Polskie Źródło: Wody Polskie

Wcześniej, w 2019 r., rozpoczęto prace nad śluzą południową. W pierwszym etapie zainstalowano pompę odwadniającą, wzmocniono i uszczelniono konstrukcję żelbetową, wyremontowano i przebudowano budynki czterech maszynowni, odnowiono powłoki antykorozyjne elementów stalowych komory oraz wrót. Największym wyzwaniem była realizacja ostatniego zadania.

Potrzebna była regeneracja siłowników, układu hydraulicznego, kół jezdnych zasuw kanałów obiegowych oraz agregatów hydraulicznych, które zostały docelowo połączone z nowym układem zasilania i automatycznego sterowania – wyjaśnia inwestor, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W drugim etapie zaplanowano modernizację stopnia w zakresie zaplecza technicznego i bazy cumowania lodołamaczy, a także przebudowę infrastruktury wewnętrznej stopnia wodnego wraz z nowym układem drogowym.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”.

Węzeł wodny Przegalina znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Pozwala przeprawić się barkom i statkom drogą wodną E40 pomiędzy Martwą Wisłą a Przekopem Wisły. Tworzą go dwie śluzy – południowa i północna. Pierwsza jest jedynym czynnym stopniem na drodze wodnej Wisły Gdańskiej. Druga pełni funkcję atrakcji turystycznej i punktu widokowego.

Przeczytaj także: Gdańsk poprawia gospodarowanie wodami opadowymi. Kolejna umowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!