Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Poznaniu i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) będą współpracować na rzecz poprawy zasobów wodnych na obszarze Powidzkiego Parku Krajobrazowego (woj. wielkopolskie) na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Najbardziej zaawansowany jest projekt budowy zbiorników w miejscu byłych odkrywek Kazimierz Północ i Jóźwin IIB.
Powidzki Park Krajobrazowy. Fot. Karol Budziński/Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
Działania prowadzące do zwiększenia poziomu zasobów wodnych jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego będą realizowane w najbliższych latach. Zaplanowano do nich wykorzystanie infrastruktury ZE PAK i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Do 2014 r. ma zostać sfinalizowane przedsięwzięcie przerzutu wód z Jeziora Gosławskiego do zbiorników po odkrywkach Kazimierz Północ i Jóźwin IIB. Zakończenie napełniania tych obiektów zaplanowano na 2027 r.
Wody Polskie starają się pozyskać finansowanie inwestycji ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego dla wschodniej Wielkopolski. Chodzi o 70% kosztów. Reszta ma zostać pokryta z budżetu własnego Wód Polskich, wkładu rzeczowego i finansowego ZE PAK oraz lokalnych samorządów i Lasów Państwowych.
Na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego prowadzone są też działania miękkie, poprawiające stan środowiska wodnego w ramach partnerstwa pomiędzy RZGW w Poznaniu i Gminą Powidz. Współpraca polega na kształtowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców oraz rozwiązań nietechnicznych, mających za zadanie poprawę jakości wód w jeziorach i rzekach. To np. tworzenie stref buforowych wokół jezior ograniczających degradację tych zbiorników. Wspólne działania to także akcje sadzenia drzew wzdłuż linii brzegowej Jeziora Powidzkiego na odcinku między Powidzem i Przybrodzinem, które utworzą trzon powstającej ścieżki dendrologicznej.
Przeczytaj także: Rozpoczęła się budowa suchego zbiornika na krakowskim Bieżanowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.