Na Żuławach Wiślanych trwa budowa wrót przeciwpowodziowych (sztormowych) w ujściu Tugi do Szkarpawy (woj. pomorskie). Aktualne zaawansowanie robót osiągnęło 70%.
Zamontowano już pierwsze wrota na przęsłach. Fot. PGW Wody Polskie
Inwestycja ma wzmocnić ochronę Nowego Dworu Gdańskiego i terenów między tym miastem z wrotami przed wodami wezbrania sztormowego, a także powstrzymać wody powodziowe wdzierające się z Zalewu Wiślanego podczas tzw. cofki, która wywoływana jest wiatrami sztormowymi. Na obszarze o powierzchni około 100 km2 z ponad 15 tys. mieszkańców zmniejszy się ryzyko powodzi.
Fot. PGW Wody Polskie
Umowę na realizację przedsięwzięcia podpisano z firmą B&W Usługi Ogólnobudowlane z Pruszcza Gdańskiego w lipcu 2020 r. Wrota sztormowe usytuowane są w ujściowym odcinku Tugi do Szkarpawy, na terenie gminy Stegna. Będą budowlą trójprzęsłową, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3 m. W trybie standardowym pozostaną otwarte dla swobodnego przepływu wody przez obiekt. W sytuacji zagrożenia, kiedy woda w Szkarpawie podniesie się do wysokości 0,6 m n.p.m. – nadmiar będzie kierowany do Zalewu Wiślanego kanałem Pryżnik. Mechanizm wrót umożliwi sterowanie zamknięciami zarówno automatycznie, jak i ręcznie.
Fot. PGW Wody Polskie
Do tej pory wykonano fundamentowanie głębokie, żelbetowe filary, płytę denną i przyczółki wrót oraz montaż wstępny wrót. Zaplanowano roboty umocnieniowe koryta Tugi. Ułożono też przewód przelewu z prefabrykatów żelbetowych i zamontowano żelbetową konstrukcję wlotu i wylotu. Postawiono budynek w stanie surowym, trwają prace przy elewacji z cegły klinkierowej. Wszystkie trzy przepusty ramowe zostały posadowione na palach, wyprofilowano skarpy kanału i podniesiono teren przy nim. W 90% gotowe są umocnienia siatkowo-kamienne dna i skarp, wykonano też dziewięć z 10 przepustów na rowach dopływających do kanału Pryżnik. Zaawansowanie prac oceniono na 70%.
Fot. PGW Wody Polskie
Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na 30 maja 2022 r. Wartość przedsięwzięcia wynosi 33 mln zł brutto.
Fot. PGW Wody Polskie
Zadanie realizowane jest w ramach Projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” (85% UE, 15% Budżet Państwa).
Fot. PGW Wody Polskie
Przeczytaj także: Monitoring brzegów morskich. Doceniono polską technologię
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.