• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Żuławy Wiślane: wrota sztormowe na Tudze – budowa zaawansowana w 70%

Opublikowano: 15-12-2021 Źródło: PGW Wody Polskie

Na Żuławach Wiślanych trwa budowa wrót przeciwpowodziowych (sztormowych) w ujściu Tugi do Szkarpawy (woj. pomorskie). Aktualne zaawansowanie robót osiągnęło 70%.


Zamontowano już pierwsze wrota na przęsłach. Fot. PGW Wody Polskie Zamontowano już pierwsze wrota na przęsłach. Fot. PGW Wody Polskie

Inwestycja ma wzmocnić ochronę Nowego Dworu Gdańskiego i terenów między tym miastem z wrotami przed wodami wezbrania sztormowego, a także powstrzymać wody powodziowe wdzierające się z Zalewu Wiślanego podczas tzw. cofki, która wywoływana jest wiatrami sztormowymi. Na obszarze o powierzchni około 100 km2 z ponad 15 tys. mieszkańców zmniejszy się ryzyko powodzi.

Fot. PGW Wody Polskie Fot. PGW Wody Polskie

Umowę na realizację przedsięwzięcia podpisano z firmą B&W Usługi Ogólnobudowlane z Pruszcza Gdańskiego w lipcu 2020 r. Wrota sztormowe usytuowane są w ujściowym odcinku Tugi do Szkarpawy, na terenie gminy Stegna. Będą budowlą trójprzęsłową, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3 m. W trybie standardowym pozostaną otwarte dla swobodnego przepływu wody przez obiekt. W sytuacji zagrożenia, kiedy woda w Szkarpawie podniesie się do wysokości 0,6 m n.p.m. – nadmiar będzie kierowany do Zalewu Wiślanego kanałem Pryżnik. Mechanizm wrót umożliwi sterowanie zamknięciami zarówno automatycznie, jak i ręcznie.

Fot. PGW Wody Polskie Fot. PGW Wody Polskie

Do tej pory wykonano fundamentowanie głębokie, żelbetowe filary, płytę denną i przyczółki wrót oraz montaż wstępny wrót. Zaplanowano roboty umocnieniowe koryta Tugi. Ułożono też przewód przelewu z prefabrykatów żelbetowych i zamontowano żelbetową konstrukcję wlotu i wylotu. Postawiono budynek w stanie surowym, trwają prace przy elewacji z cegły klinkierowej. Wszystkie trzy przepusty ramowe zostały posadowione na palach, wyprofilowano skarpy kanału i podniesiono teren przy nim. W 90% gotowe są umocnienia siatkowo-kamienne dna i skarp, wykonano też dziewięć z 10 przepustów na rowach dopływających do kanału Pryżnik. Zaawansowanie prac oceniono na 70%.

Fot. PGW Wody Polskie Fot. PGW Wody Polskie

Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na 30 maja 2022 r. Wartość przedsięwzięcia wynosi 33 mln zł brutto.

Fot. PGW Wody Polskie Fot. PGW Wody Polskie

Zadanie realizowane jest w ramach Projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” (85% UE, 15% Budżet Państwa).

Fot. PGW Wody Polskie Fot. PGW Wody Polskie

Przeczytaj także: Monitoring brzegów morskich. Doceniono polską technologię

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!