Transfer cieczy w procesie szczelinowania. Na czym polega?

Szczelinowanie hydrauliczne to proces, którego celem jest zwiększenie wydajności odwiertu poprzez wpompowanie do niego płynu szczelinującego, czyli wody z dodatkiem substancji chemicznych i pasku pod wysokim ciśnieniem. Na skutek szczelinowania w powierzchni skał wytwarzają się rozpadliny usprawniające wydobywanie surowca. Jest to metoda stymulacji odwiertu, która polega na precyzyjnym podawaniu cieczy ze zbiornika. Piasek kwarcowy znajdujący się w płynie szczelinującym ma za zadanie zapobiec zamykaniu szczelin po zmniejszeniu ciśnienia, a polimerowe dodatki obniżające lepkość wpływają na czas wpompowywania wody. Dokładny skład płynu szczelinującego jest dobierany z uwzględnieniem charakterystyki skały, która będzie poddawana zabiegowi rozszczelnienia.

Transferem cieczy na potrzeby szczelinowania zajmuje się firma UPRENT, dysponująca pełną gamą urządzeń pompujących o rozmaitym przeznaczeniu. Transfer wody rozpoczyna się od dokładnego wymieszania wody z chemią kwasową za pomocą pomp w trybie zamkniętym. Przed rozpoczęciem tłoczenia przygotowywana jest armatura, czyli rurociąg o określonej długości i odpowiednio dobranej średnicy. W kolejnym kroku rozstawiane są pompy transferujące. Do rurociągu opcjonalnie mogą zostać zamontowane filtry, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wody o właściwych parametrach.

Transfer cieczy a szczelinowanie hydrauliczne

Szczelinowanie opiera się na przekroczeniu granicy wytrzymałości skały, a znaczący wpływ na przebieg procesu ma skład transferowanej cieczy oraz ciśnienie, pod jakim jest dystrybuowana. Tak naprawdę szczelinowanie hydrauliczne to proces składający się z kilku współzależnych etapów, które muszą być na bieżąco monitorowane. Transfer cieczy poprzedzony jest projektowaniem, które uwzględnia rodzaj podłoża, potrzebny sprzęt oraz efekt, jaki jest możliwy do osiągnięcia. Podczas zabiegu szczelinowania istotnym parametrem jest ciśnienie transferowanej cieczy, które powinno być monitorowane w czasie rzeczywistym, co pozwala wyeliminować lub rozwiązać ewentualne problemy. Po zakończeniu procesu transferu wody usuwane są pozostałości pozabiegowej cieczy.