W Koninie trwa budowa ciepłowni geotermalnej. Jej głównym elementem jest wykonanie otworu (GT-3) o głębokości 2660 m. Po 15 dniach prac wiertniczych osiągnięto ponad 400 m.
Fot. UM Konin
Ciepłownia geotermalna powstaje na wyspie Pociejewo. Na potrzeby wykonania otworu na wyspę dostarczono wiertnię, której maszt ma 39 m wysokości. Wspomniane ponad 400 m to ważna głębokość, ponieważ od niej zaczyna się zakrzywienie otworu, który teraz będzie drążony do poziomu 1000 m.
Przegląd Koniński informuje, że najpierw, do głębokości 400 m, wykorzystywano świder o średnicy 17,5 cala. Kolejny krok to zamiana tego urządzenia na poszerzacz o średnicy 23 cali, co docelowo pozwoli zainstalować w otworze rury.
Budowa otworu zbliżona jest do budowy teleskopowej, zaczynamy z większą średnicą, później przechodząc w coraz mniejsze. Każdy kolejny etap wiąże się z rozwierceniem, badaniami geofizycznymi, zarurowaniem otworu i wiązaniem cementu przed rozpoczęciem kolejnej sekcji – mówi na łamach Przeglądu Gracjan Świątek, kierownik wiertni. Dodaje, że obecnie tempo wiercenia wynosi 60-70 m na dobę.
Otwór będzie mieć kształt litery S, co pozwoli na posadowienie obok siebie głowic dwóch otworów: właśnie GT-3, a także GT-1 (eksploatacyjny, wykonany wcześniej). W poziomie terenu odległość głowic od siebie wyniesie 23 m, natomiast na dole otwory będą oddalone o około 1000 m.
Prace wiertnicze potrwać mają jeszcze kilka miesięcy. W Koninie powstaje także budynek ciepłowni, do tego zbudowane zostanie przyłącze ciepłownicze oraz żelbetowy technologiczny zbiornik o pojemności około 2000 m3. Wszystko powinno być gotowe pod koniec tego roku. Instalacja osiągnie 8,1 MW mocy termicznej, co pozwoli ogrzać 10% miasta.
Przeczytaj także. NFOŚiGW: prawie ćwierć miliarda złotych na odwierty geotermalne w kraju
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.