• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pętla Mazurska – powstanie studium wykonalności drogi wodnej

Opublikowano: 04-05-2022 Źródło: PGW Wody Polskie

Wody Polskie w Białymstoku ogłosiły przetarg na opracowanie studium wykonalności Pętli Mazurskiej, drogi wodnej, którą będzie można przepłynąć z jeziora Śniardwy do Niegocina i w przeciwnym kierunku. Termin otwarcia ofert wyznaczono na połowę czerwca 2022 r.


Śniardwy. Fot. Wody Polskie w Białymstoku Śniardwy. Fot. Wody Polskie w Białymstoku

Dokument ma wskazać optymalny wariant przejścia z jeziora Buwełno do jeziora Tyrkło, ocenić potrzebę przebudowy lub rozbiórki mostów w ciągu dróg lokalnych czy budowy nowych. Ma także przedstawić możliwości wykonania kanału z ewentualną śluzą między jeziorami Wojnowo i Buwełno. W opracowaniu zostanie określony poziom nakładów inwestycyjnych i wielkość bieżących kosztów utrzymania infrastruktury. Wstępnie wartość inwestycji oszacowano na 400 mln zł.

Śniardwy. Fot. Wody Polskie w Białymstoku Śniardwy. Fot. Wody Polskie w Białymstoku

Pętla Mazurska ma połączyć akweny pomiędzy jeziorami Niegocin i Śniardwy. Plany zakładają budowę drogi wodnej przez jeziora Wojnowo, Buwełno i Tyrkło. Między dwoma ostatnimi nie ma bezpośredniego połączenia, dzieli je ląd. W prostej linii to około 1600 m ze wzniesieniem o wysokości 30 m. Trasę tę można pokonać np. za pomocą pochylni (jak na Kanale Elbląskim) lub tunelem żeglownym pod pagórkiem. W opracowaniu ma być wskazane najlepsze rozwiązanie. Znajdzie się w nim też opis przebudowy połączenia między jeziorami Wojnowo i Buwełno na kanał żeglowny (i wskazanie czy potrzebna będzie śluza) oraz modernizacji mostów z dostosowaniem ich do parametrów drogi wodnej klasy Ia.

Mapka Pętli Mazurskiej. Źródło: Wody Polskie w Białymstoku Mapka Pętli Mazurskiej. Źródło: Wody Polskie w Białymstoku

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich od Pisza do Węgorzewa ma w linii prostej 111 km. Wraz z pięcioma bocznymi drogami wodnymi to łącznie ponad 150 km. Po połączeniu jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Głaźna Struga, Buwełno i Tyrkło, można będzie przepłynąć szlak pętlą z jeziora Śniardwy do Niegocina i odwrotnie. Tego typu połączenie żeglowne stanowić będzie unikalną w skali całego kraju atrakcję turystyczną dla żeglarzy i turystów – czytamy w komunikacie. Ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich wciąż rośnie. W poprzednim sezonie żeglugowym przez śluzy Guzianka I i Guzianka II przepłynęło niemal 20 tys. jednostek.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej: śluza po testach, prace na ukończeniu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!