• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Odwadnianie wykopów metodą igłofiltrową z wykorzystaniem pomp tłokowych Geho-Clasal ZD900

Opublikowano: 04-01-2024 Źródło: zewnętrzne

Klaudia sp. z o.o. jako producent zestawów igłofiltrowych, jest także dostawcą agregatów pompowych. Wiodącym w tym zakresie produktem, od wielu lat cieszących się wysokim uznaniem polskich użytkowników, są pompy tłokowe Geho-Clasal ZD900.


Instalacja igłofiltrowa oparta o igłofiltry elastyczne Instalacja igłofiltrowa oparta o igłofiltry elastyczne

Systemy igłofiltrowe

Jedną z metod czasowego obniżenia poziomu wód gruntowych i osuszania wykopów w trakcie prac budowlanych i inżynieryjnych jest zastosowanie instalacji igłofiltrowych. Systemy tego typu sprawdzają się przede wszystkim przy odwodnieniach w gruntach o średniej przepuszczalności, piaskach drobnych, średnich, a także przy odpowiedniej technice instalacji w gruntach przewarstwionych z warstwami piasku gliniastego, gliny piaszczystej itp.

Na działający kompletny system igłofiltrowy składają się agregat pompowy i podłączony do niego zestaw akcesoriów.

W zakresie systemów akcesoriów ich podstawowymi elementami są:

- igłofiltry np. elastyczne LDPE (najczęściej stosowane), sztywne PCV lub stalowe tzw. „samowpłukujące”,

- kolektory ssące, do których igłofiltry są podłączane,

- kształtki pozwalające na odpowiednie ułożenie układu np. kolana, trójniki, rozdzielacze, łączniki,

- kształtki niezbędne do uzyskania pełnej szczelności układu np. zaślepki, korki, oringi,

- akcesoria umożliwiające zainstalowanie igłofiltrów w gruncie, a także późniejszą deinstalację np. rury wpłukujące, kolana i węże do wpłukiwania, przyrządy do wyciągania igłofiltrów.

Zestaw igłofiltrów typu IgE 81/32 z igłofiltrami elastycznymi Zestaw igłofiltrów typu IgE 81/32 z igłofiltrami elastycznymi

Instalacja igłofiltrowa z igłofiltrami stalowymi Instalacja igłofiltrowa z igłofiltrami stalowymi

Agregaty pompowe oparte o pompy tłokowe do obsługi instalacji igłofiltrowych

Układ igłofiltrowy może być obsłużony przez kilka typów agregatów pompowych. Dwa podstawowe rodzaje to pompy wirowe ze wspomaganiem pompą próżniową oraz pompy tłokowe. Biorąc pod uwagę doświadczenia użytkowników, dostawców sprzętu i firm wynajmujących, najczęściej nabywanym, wynajmowanym i stosowanym typem agregatów pompowych w Polsce, w okresie przynamniej ostatnich 10 lat, są pompy tłokowe.
Wśród marek dostępnych na rynku bardzo istotny udział mają agregaty pompowe Geho-Clasal ZD900.

W uproszczeniu można opisać, że igłofiltrowe pompy tłokowe umożliwiają wytwarzanie podciśnienia i przepompowywanie wody i powietrza, dzięki naprzemiennym ruchom tłoków w dwóch cylindrach oraz współpracującym z nimi układem zaworów gumowych. Pompy napędzane są silnikiem elektrycznym lub spalinowym, a ponieważ ruch tłoków jest stosunkowo wolny (60-70 ruchów tłoka na minutę), to napęd na sekcję pompującą przenoszony jest poprzez przekładnię będącą częścią agregatu pompowego.

Igłofiltry elastyczne obsługiwane przez pompę tłokową ZD900 Igłofiltry elastyczne obsługiwane przez pompę tłokową ZD900

Można wskazać szereg zalet, które wpłynęły na to, że pompy tłokowe stały się preferowanymi urządzeniami do obsługi zestawów igłofiltrowych. Wiele z nich wynika z tego, że urządzenia te zostały zaprojektowane właśnie do obsługi odwodnień za pomocą igłofiltrów oraz drenażu poziomego. Pompy Geho-Clasal ZD900 od kilkudziesięciu lat (w Polsce od ponad 30 lat) są stosowane przy pracach odwodnieniowych, a na ich podstawie zostały zaprojektowane inne stosowane na rynku agregaty, o bardzo zbliżonych parametrach.

Najistotniejsze zalety pomp tłokowych ZD900

Poniżej wskazano kilka najważniejszych zalet zastosowania igłofiltrowych pomp tłokowych tego typu, jak Geho-Clasal ZD900. Wiele z tych cech daje im przewagę nad pompami wirowymi.

1) Wysokie generowane podciśnienie (np. -0.95 bar) pozwala na zasysanie nawet z poziomu 7-8 metrów i skuteczną obsługę głęboko zainstalowanych igłofiltrów.

2) Ruchy tłoków w cylindrach umożliwiają zasysanie zarówno powietrza, jak i wody (bez wykorzystania dodatkowej pompy próżniowej), przez co agregat łatwo adaptuje się do warunków gruntowych.

3) Pulsacja pracy przeciwdziała zapychaniu się igłofiltrów w przypadku gruntów drobnoziarnistych, kurzawek itd.

4) Pompy tłokowe, jako pompy wyporowe w przeciwieństwie do pomp wirowych nie tracą na wydajności wskutek zwiększania się wysokości podnoszenia, strat przesyłowych, aż do osiągnięcia maksymalnego ciśnienia ograniczonego mocą napędu (z reguły jest to 20 m – 2 bar). Ta cecha pozwala na pompowanie na dalsze dystanse np. 100-200 metrów i dalej, bez ograniczenia ilości pompowanej wody. Pompy tłokowe nie tracą także na wydajności w taki sposób, jak pompy wirowe przy zwiększaniu się głębokości zasysania.

5) Pompy tłokowe ZD900 posiadają wysoką sprawność hydrauliczną układu pompowego sięgającą 90%, co w efekcie przekłada się na niskie zapotrzebowanie na energię i niskie zużycie paliwa. Dzięki temu agregat ZD900 może obsługiwać zestawy oparte o 50 igłofiltrów i więcej przy silnikach o mocy na poziomie 5.5 kW. Ta cecha, w przypadku pomp z napędem spalinowym przekłada się na niskie zużycie paliwa, rzędu 1-1.5 l/godz. oleju napędowego, co w porównaniu z typowym zużyciem paliwa przy pompach wirowych (dla których typowe wartości to ok. 3-5 litrów na godzinę) pozwala na uzyskanie bardzo wysokich oszczędności finansowych w zakresie kosztów odwodnienia. Według relacji większości użytkowników pomp ZD900, w przypadku tego modelu zużycie paliwa mieściło się w zakresie 0.9-1.3 l/godz.

Parametry i warianty pompy tłokowej ZD900

Parametry agregatu ZD900 dają możliwość pompowania z układu igłofiltrowego ilości do 95m3 na godzinę wody lub powietrza. W praktyce przekłada się to na rekomendację do obsługi zestawów opartych o ilość do 80 sztuk igłofiltrów elastycznych lub około 50 sztuk igłofiltrów wyższej wydajności o średnicy 50-63 mm. Aby uzyskać porównywalny efekt za pomocą pompy wirnikowej, należałoby zastosować urządzenie o wydajności maksymalnej przynajmniej rzędu 200m3/godz. Agregaty Geho-Clasal ZD900 są dostępne zarówno w wersji z napędem elektrycznym (z silnikiem o mocy 5.5 kW), jak i spalinowym.

Pompa ZD900 w najprostszej wersji elektrycznej, na płozach Pompa ZD900 w najprostszej wersji elektrycznej, na płozach

Modelem zdecydowanie najczęściej nabywanym przez klientów jest ZD900 Silent Compact, w wersji wyciszonej napędzany sprawdzonym silnikiem wysokoprężnym Hatz 1D81. Urządzenie jest bardzo ciche - jego głośność maksymalna wynosi 47dB(a) z 10m, a obudowa dźwiękochłonna jest zaprojektowana z naciskiem na ergonomię, trwałość i łatwość logistyki. Obudowa może być łatwo otwierana za pomocą bocznych drzwi, a także podnoszenia dachu, co sprawia, że dostęp do celów serwisowych jest szybki. Agregat jest dzięki temu mocno ceniony przez firmy, które intensywnie użytkują takie jednostki, co nierzadko powoduje konieczność dokonywania podstawowych przeglądów na miejscu eksploatacji.

Obudowa agregatu ZD900 Silent Compact pozwalająca na łatwy dostęp serwisowy Obudowa agregatu ZD900 Silent Compact pozwalająca na łatwy dostęp serwisowy

Agregat pompowy ZD900 występuje także w specjalnej, „hybrydowej” wersji spalinowej z dodatkowym silnikiem elektrycznym, z możliwością zmiany rodzaju napędu. Jest to atut np. dla firm zajmujących się wynajmem sprzętu lub usługami odwodnieniowymi, gdzie – zależnie od projektu – może występować zapotrzebowanie na różny rodzaj napędu.

Podsumowanie

Pompy tłokowe Z900 są cenione za bardzo wysoką żywotność, trwałość i możliwość utrzymywania efektywności ich działania przez wiele lat i dziesiątki tysięcy godzin pracy. Zapewne wynika też to z wolnoobrotowego charakteru pracy pomp tłokowej, powolnych ruchów tłoczysk i przekładni. Wymieniając elementy robocze, jak cylindry, manszety, zawory gumowe, sprężyny, dławiki itp. można łatwo przywrócić osiągi agregatu pompowego bardzo zbliżone do fabrycznie nowych jednostek. Żywotność pomp ZD900 oraz uznana europejska marka przekładają się na też na fakt, że urządzenia te utrzymują stosunkowo długo wartość rynkową, nawet pomimo znacznego przebiegu i wieku maszyny. Niczym nadzwyczajnym jest spotkanie na placu budowy urządzenia liczącego 20-25 lat z przebiegiem 40-50 tys. godzin, które przy regularnym serwisie i wymianie roboczych części nie będzie ustępować w skuteczności i bezawaryjności urządzeniom nowym.

Dodatkowym atutem pomp tłokowych Geho-Clasal jest fakt, że cała ich produkcja jest realizowana w Europie. Producent (firma Clasal) posiada własne odlewnie i zakłady montażowe, co daje pełną kontrolę zarówno nad jakością stosowanych materiałów, jak i finalnym wykonaniem. Przy zakupie urządzenia, na sekcję pompową można uzyskać nawet 5 lat gwarancji, co jest unikalną ofertą rynkową. Pompy tłokowe ZD900 od lat są jednym z wiodących na naszym rynku, uznanych rozwiązań w zakresie obsługi odwodnień igłofiltrami. Na podstawie wielu referencji krajowych i zagranicznych można stwierdzić, że jednostki Geho-Clasal serii ZD to „klasyka tego gatunku”, a w niektórych krajach czołowa marka wśród obecnie nabywanych pomp tłokowych. Pompy Geho-Clasal ZD900 są dostępne zarówno w ofercie sprzedaży, jak i wynajmu Klaudia sp. z o.o.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia