Docelowo terminal będzie w stanie obsłużyć do 2 mln TEU rocznie, przyjmując jednocześnie dwa statki, jeden o długości 400 m, a drugi 200 m. Powstanie na nowym lądowym obszarze Zatoki Pomorskiej, z minimalną ingerencją w tereny leśne. Będzie budowany zgodnie z koncepcją green terminal. Już po otwarciu urządzenia przeładunkowe i sprzęt mają być niskoemisyjne oraz zasilane energią elektryczną. Pobliska dzielnica Warszów będzie oddzielona od terminalu naturalną ścianą lasu.


W komunikacie czytamy, że celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli obecny harmonogram zostanie dotrzymany, terminal rozpocznie działalność w 2028 r. Decyzję o ustaleniu lokalizacji wydał wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Z budową głębokowodnego terminala kontenerowego w porcie w Świnoujściu związana jest także inna inwestycja. Powstanie nowe podejście o długości 70 km, szerokości 500 m i głębokości 17 m. Nowy tor planowany jest na wschód od obecnego wejścia, które ma 14,5 m głębokości i w części znajduje się poza polskimi obszarami morskimi.

Przeczytaj także: Plany budowy toru podejściowego do Portu Świnoujście